5-HTP nedir? Ne için kullanılır? Yan Etkileri nelerdir? Kullananlar

5-HTP’nin Faydaları

Oxitriptan (INN) olarak da bilinen 5-HTP’nin çoğu, Griffonia simplicifolia bitkisi adı verilen, Batı Afrika’ya özgü odunsu bir tırmanma çalılarının tohumlarından elde edilir.

5-HTP nedir?

5-HTP veya “hidroksi L-triptofan” (5-Hidroksitriptofan), doğal olarak oluşan bir amino asittir ve triptofandan nörotransmiterler serotonin ve melatoninin biyosentezinde öncü ve metabolik ara maddedir. 5-HTP, B6 vitamini yardımıyla nörotransmiter serotonine (5-HT) dönüştürülür . Bu hem sinir dokusunda hem de karaciğerde meydana gelir. 5-HTP, kan-beyin bariyerini geçer (5-HT ise geçmez). Bu nedenle 5-HTP ile takviye, serotonin üretimini artırır.

5-HTP sağlık yararları

Obezite (diyet), PMS, migren, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve bağımlılık yapıcı davranışlara yardımcı olmak için yaygın olarak kullanılır. 5 HTP, serotonin üretimini artırır. Sinir sistemindeki serotonin seviyeleri, günlük hayatımızın pek çok yönü için gereklidir. Serotonin, esenlik, memnuniyet ve normal uyku düzenlerinden sorumludur. Obezite, PMS, migren, depresyon, anksiyete, uykusuzluk ve bağımlılık davranışının tümü, düşük serotonin seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. Serotonin, öfke, saldırganlık, vücut ısısı, ruh hali, uyku, insan cinselliği, iştah ve metabolizmayı kontrol etmede ve kusmayı uyarmada önemli bir rol oynar.

Stresli modern yaşam tarzının ve kötü beslenme alışkanlıklarının vücuttaki serotonin seviyelerini düşürdüğü düşünülmektedir. Sinirlilik, saldırganlık, sabırsızlık, anksiyete ve endişenin vücudun serotonin salmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu serotoninin daha sonra vücut tarafından yediğiniz gıdalardan yenilenmesi gerekir. Ancak çoğu diyette serotonin büyük miktarlarda bulunmaz, bu nedenle vücudun kendisini çikolata, yulaf, muz, kuru hurma, süt, yoğurt, süzme peynir, et, balık, hindi gibi L-triptofan içeren gıdalardan yapması gerekir. , tavuk, susam, nohut ve yer fıstığı. Bu nedenle birçok insan, özellikle stresli olduklarında, kilo almaya, depresyona, baş ağrılarına ve kas ağrılarına neden olarak listelenen yiyecekleri (yağlar ve karbonhidratlar) arzular.

Atkins Diyeti – istekleri azaltın

Klinik çalışmalar, 5-HTP takviyesinin kilo kaybı, anksiyete ve depresyonda olumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir. Düşük karbonhidratlı diyetlerde (Atkins Diyeti gibi) uyku düzenini iyileştirir ve karbonhidrat isteklerini azaltır. Atkins Diyetine benzer bir kilo verme programı kullanan herkes, karbonhidratların vücuttaki serotonin üretimini uyardığı gerçeğinden dolayı serotonin seviyelerinde bir düşüş yaşayabilir. Serotonin salınımı bir karbonhidrat yükü (şeker vb.) Tarafından tetiklenir ve bu nedenle, bu serotonin salınımını uyarmak istediğimiz için stres altında karbonhidratları sık sık arzuladığımız düşünülmektedir. Beyin serotonin ürettiğinde gerginlik azalır. Tersine, beyin dopamin veya norepinefrin (noradrenalin) ürettiğinde, daha hızlı düşünme ve hareket etme eğilimindeyiz ve genellikle daha uyanık oluruz.

5-HTP takviyeleri almak, yağlar ve karbonhidratlar için bu özlemi durdurabilir ve vücuda yukarıda listelenen öfke, iştah ve uyku gibi diğer tüm işlevleri kontrol etme araçları sağlar.

Depresyon ve Anksiyeteye Yardım

5-HTP ile ilgili bazı araştırmalar yapıldı ve depresyon ve muhtemelen anksiyete , panik bozukluğu, uyku bozuklukları ve obeziteye yardımcı olma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor . 5-HTP, SSRI (Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri) antidepresanlar ile aynı etkilere sahip gibi görünmektedir.

Serotonin seviyelerini yükselten reçeteli ilaçlar tüm bu sorunlar için reçete edilir, ancak birçok insan 5-HTP’nin aynı şeyi başarmanın doğal bir yolu olduğuna inanıyor.

Dozaj

Uykuyu iyileştirmek için, 5-HTP’nin Serotonin üretmenin yanı sıra uykuyu tetikleyen bir hormon olan Melatonin de ürettiği için yatmadan önce 5-HTP’nin 30 dakika alınması tavsiye edilir. Normal dozaj, 50mg veya 100mg tablettir. 5-HTP almanın etkileri 10 ila 30 dakika içinde hissedilebilir.

Vit B6, 5-HTP’nin serotonine dönüşümü için gerekli olduğundan B6 vitamini de içeren 5-HTP almaya çalışın.

Kilo kaybı ve migreni azaltmak için çok daha yüksek dozlar gerekli görünmektedir. Günde yaklaşık 900 mg’a kadar olan dozlar geniş çapta rapor ediliyor gibi görünüyor. 5-HTP genellikle geleneksel antidepresanlardan çok daha iyi tolere edilir. Özellikle B6 Vitamini ile alındığında fazla 5-HTP’nin metabolize edildiği ve atıldığı düşünülmektedir.

5-HTP Herb Notları / Yan Etkileri

MAO inhibitörleri, anti-depresanlar alıyorsanız veya Parkinson Hastalığı tedavisi görüyorsanız, önce Doktorunuza danışın. Parkinson hastalığı için kullanılan Carbidopa ile etkileşime giren 5-HTP ile ilgili potansiyel bir güvenlik sorunu hakkında endişeler vardır. Hem 5-HTP hem de Carbidopa almanın sklerodermaya benzer cilt değişikliklerine yol açabileceğini gösteren birkaç rapor bulunmaktadır.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x