Anason nedir? Faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? Yan Etkileri ve Kullananlar

Anason Faydaları

Tarih boyunca insanlar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için Anason kullandılar. Pimpinella anisumunun yeşilimsi tohumları, antik Yunan ve Roma’da çok değerli bir üründü ve tohumlar Doğu’da o kadar değerliydi ki, genellikle vergi ödemek için kullanılıyordu. Günümüzde tohumlar, sindirim sorunlarından düşük libidoya kadar çeşitli rahatsızlıklarda dünyanın dört bir yanındaki insanlara yardım etmeye devam ediyor.

Bitki Hakkında

Otsu Anason bitkisi, üç fit yüksekliğe kadar büyüyebilen Havuç ailesinin bir üyesidir. İnce, iğ şeklindeki kökler, tüylü loblar oluşturan oluklu gövdeler ve yapraklar üretir. Temmuz ve Ağustos aylarında, bitki, narin tatlı bir aromaya sahip, zarif sarı veya beyaz çiçeklerden oluşan umbels verir. Ağustos sonundan Eylül’e kadar bitki, “anason” olarak bilinen küçük kahverengi tohumlar üretir. Bitki Mısır, Küçük Asya, Girit ve Yunanistan’a özgüdür ancak şu anda dünya çapında sıcak ve elverişli koşullarda yetiştirilmektedir.

Aktif içerik

Tohumlar, yüzde 18 protein, yüzde sekiz ila 23 yağlı yağ, yüzde iki ila yedi uçucu yağ, yüzde beş nişasta, yüzde 22 ila 28 N içermeyen özüt ve yüzde 12 ila 25 ham liften oluşur. Tohum ağırlığının kalan yüzde 9 ila 13’ü nemdir.

Anasonlar, uçucu bir yağ olan yüksek anethole konsantrasyonu nedeniyle nefis kokuludur. Tohumlar ayrıca asetofenon, p-anisaldehit, anason alkolü, estragol, limonen ve pinen gibi diğer önemli bileşikleri de içerir.

Tohumlar, demir , magnezyum , kalsiyum , manganez, çinko , potasyum ve bakır gibi mükemmel bir mineral kaynağıdır . Bu mineraller kalp, kemik ve kan sağlığı için gereklidir ve vücut tarafından yiyeceği enerjiye dönüştürmek için gereklidir.

Anasonda bulunan B kompleks vitaminleri genel sağlık için gereklidir. Riboflavin, piridoksin, niasin ve tiamin ile yüklü tohumlar, beyindeki sağlıklı seviyelerde nöro-kimyasallara katkıda bulunabilir.

Hazırlık

Bitkiden harmanlandıktan sonra tohumlar grimsi kahverengi olana kadar tepsilerde kurutulur. Kuruduktan sonra, anasonlar, hava geçirmez kaplarda serin bir yerde saklandığında uzun bir raf ömrüne sahip olan toz haline getirilebilir. Tohumlar kaynar suda demlendirilerek çay yapılabilir, ancak öğütülmüş tohumlar da kuru olarak alınabilir.

Kullanımlar

Ürettikleri tohumlar ve yağ, pektoral duygulanımları ve öksürükleri tedavi etmek için kullanılabilen timol, terpineol ve anethole içerir. Pastil olarak kullanıldığında, anason etkili bir balgam söktürücüdür. Bronşiyal tahriş, tohumlardan yapılan bir çay içerek yatıştırılabilir ve spazmodik astımdan muzdarip insanlar da tohumlardan rahatlama bulabilir. Anason yağı damlaları, tıkanıklığı gidermek ve öksürüğü yatıştırmak için bir buharlaştırıcıda kullanılabilir. Tohumlardan yapılan bir çay ile gargara yapmak da boğaz ağrısı, larenjit veya farenjit için rahatlama sağlayabilir.

Tohumlar ayrıca şişkinliği azaltmak, uykusuzluğu tedavi etmek, emziren annelere süt üretimi konusunda yardımcı olmak ve iştahı artırmak için kullanılmıştır. Anason ayrıca sindirimi iyileştirebilir, krampları hafifletebilir ve mide bulantısını azaltabilir.

Baş ağrılarını ve migreni hafifletmek için tohumlardan yapılan bir macun alın, boyun veya şakaklara uygulanabilir. Bitleri ve uyuzları tedavi etmek için benzer bir macun kullanılabilir.

Anasonun bazı bileşenlerinin, kaygı ve gerginliği giderebilecek sakinleştirici etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Bu bileşenler arasında timol, stigmaterol, linalol, terpineol, alfa-pineno ve öjenol bulunur.

Anason, libidoyu artırabilen afrodizyak özelliklere sahiptir. Her gece ezilmiş tohumlarla aşılanmış bir bardak su içmek kişinin cinsel dürtüsünü artırabilir. Tohumun iyileştirici özellikleri, buharlaştırma ve macun gibi harici yollarla da verilebilir.

Anason Bitkisi Notları / Yan Etkileri

Emniyet

Tohumun birçok faydası olsa da, yüksek dozda uçucu yağ, narkotik özelliklerinden dolayı zehirlidir. Anasonun küçük dozlarda kullanılması güvenlidir, ancak büyük miktarlarda tohum yutulması kasılmalara, narkoza, dolaşım sorunlarına ve komaya neden olabilir. Yanlış kullanım ayrıca nöbetlere, felce, netlik eksikliğine ve diğer zihinsel sorunlara neden olabilir. Kullanıcılar tohumu sadece belirtildiği gibi almalı ve yüksek doz tüketmekten kaçınmalıdır.

Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
5 1 Oy
Ürünü Değerlendir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x