Bademin faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? Kullananlar

Bademin Faydaları

Badem ( Prunus amygdalus ) en besleyici kuruyemişlerdendir. Öksürük, solunum bozuklukları, iktidarsızlık, anemi ve şeker hastalığından kurtulmak için uzun süredir kullanılmaktadırlar. Ayrıca cilt bakımı, saç bakımı ve diş bakımı üzerinde büyük etkilere sahip oldukları bulunmuştur. Badem, İsrail, Ürdün, Suriye, Türkiye, Lübnan, Suudi Arabistan ve İran gibi ülkelerde bol miktarda bulunmaktadır.

Badem fındık ve yağı sıklıkla birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bu kuruyemişler, birçok sağlık yararına sahip oldukları için atıştırmalıklar için harika bir alternatiftir.

Badem Sağlık Faydaları

Beyin Sağlığı

Yapılan araştırmalara göre badem, beynin gelişmesi için ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini içermektedir. Bu nedenle günümüzde birçok ebeveyn, çocuklarına diyetlerinin önemli bir parçası olarak badem veriyor. Genellikle iki ila üç ıslatılmış badem servis ederler. Bu somun, yüksek entelektüel seviyelere neden olan özelliklere sahiptir.

Kardiyovasküler sağlık

Badem, vücudun kötü kolesterolünü düşürmek için gerekli olan lif, bitki sterolleri ve çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengindir. Bununla birlikte, diyetlerinde her gün doğru miktarda badem tüketen kişilerin kalp krizine neden olan hastalıklara yakalanma olasılığı daha düşüktür.

Badem, kan pıhtısı oluşumunu azaltma ve arter duvarlarını güçlendirme özelliğine sahip L-arginin içerir. Ayrıca omega-3 yağ asitlerine sahiptir. Çalışmalar, bu bileşenin kalp ritmini düzenlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. Aynı zamanda E vitamini açısından da zengindir .

Bademin ayrıca şeker hastaları için çok faydalı olduğu bulunmuştur. Bunun nedeni, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilmesidir . Ancak bireylerin önerilen günlük badem tüketimini takip etmeleri önemlidir.

Cilt Sağlığı

Badem yağı genellikle cilt ürünlerine dahil edilir ve terapötik masajda kullanılır. Cildin sağlıklı ve güzel olmasına yardımcı olabilecek mükemmel yumuşatıcı özelliklere sahiptir. Yeni doğan bebekler için şiddetle tavsiye edilir. Badem sütü, cildin cildini iyileştirmeye yardımcı olabilecek bazı sabun ürünlerinde de kullanılır.

Kanseri Önleme

Bademin müshil etkisi vardır. Bununla kolon kanserini önlemek için önemli bir süreç olan toksin atılımını kolaylaştırabilir. Badem sindirimi ve atılımı iyileştirir.

Gebelik

Diyetlerinde badem bulunan hamile kadınlar, bebeklerini doğum kusurlarından kurtarmaya yardımcı olabilir. Bunun temel nedeni, bademlerin beyin gelişimi için gerekli olan folik asit içermesidir . Aynı zamanda sağlıklı doku ve hücre oluşumunda önemli bir rol oynar.

Nöral tüp kusurları, anensefali ve spina bifida, bebekler anne rahmindeyken yetersiz folik asit tedarikinden kaynaklanan en yaygın durumlardır. Badem lezzetli bir folik asit kaynağıdır.

Kilo kaybı

Badem, kişiyi tok hissettirdiği ve isteklerini azalttığı için iyi bir atıştırmalık ikamesidir. Ek olarak, kalorisi düşüktür ve bol miktarda besin içerir. Bir gün için yeterli enerji sağlamak için bir avuç porsiyon yeterlidir.

Diğer Terapötik Kullanımlar

Badem fıstığı ve ekstrakte edilmiş yağlar hem tedavi edici hem de tıbbi faydalar sağlar. Kuruyemişler, kavrulmuş veya tuzlanmış olmaktan çok çiğ olarak tüketilir. Uzmanlar, çiğ bademli yemişlerin işlenmiş olanlardan daha fazla besin sunduğunu söylüyor. İyi yağ olarak sınıflandırılan yüksek tekli doymamış yağ seviyelerine sahiptirler. Onlar iyi kolesterolü artırır ve negatif türlü azaltır.

Çiğ badem, güçlü antioksidanlar olan flavonoidler açısından da zengindir. Bitkilerde doğal olarak bulunurlar. Bademdeki bu bileşen, kuruyemişler yapay olarak işlenirse tehlikeye girebilir. Bunun temel nedeni, flavonoidlerin badem etinden ziyade deride bol miktarda bulunmasıdır. Bu yüzden çiğ badem yemek en iyisidir.

Nasıl alınır

Badem çiğ, kavrulmuş, beyazlatılmış ve süt şeklinde tüketilebilir. Ayrıca takviye olarak da alınabilir.

Badem Takviyeleri

Bademin çiğ, yağ formunda veya kapsuize edilmiş olmasına bakılmaksızın birçok faydası vardır. Bununla birlikte, bireyler, özellikle yüksek miktarlarda alındığında, yan etkilere hala dikkat etmelidir. Uzmanlar, günlük olarak alınan sağlıklı bir badem miktarının sadece bir avuç porsiyon olması gerektiğini öne sürüyorlar. Çok fazlası kilo verme planını bozabilir ve ayrıca gastrointestinal rahatsızlıklara yol açabilir. Çok fazla kalori almadan veya şişkinlik olmadan bademdeki tüm besinlerden yararlanmak için bunun yerine jel takviyeleri düşünmeye değer olabilir. Bununla, temel besinler çıkarılır ve hepsi tek bir kapsülde paketlenir.

Badem jel kapsülleri artık hem acı hem de tatlı badem çeşitlerinde mevcuttur. Acı bademler yaklaşık yüzde 38 ila 60 susuz yağ, yüzde 17 ila 20 linoleik asit ve yüzde 77 oleik asit içerir. Ayrıca yüzde 3 müsilaj ve yüzde 25 ila 35 proteik maddeler içerirler. Bu arada, tatlı bademler yüzde 43 ila 57 yağlı yağ, yüzde 77 oleik asit ve yüzde 17 ila 20 linoleik asit içerir.

Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
4 0 Oylar
Ürünü Değerlendir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x