Prozac

Prozac nedir?

Prozac, bir antidepresandır. Selektif serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) türüne ait olan antidepresan olarak genellikle depresyon, obsesif kompulsif bozukluk, adet öncesi sendromu ya da yeme bozukluğu (blumia) tedavilerinde kullanılır. Etki mekanizması serotonin hormonunun geri alımını yavaşlatarak daha efektif kullanılmasını sağlamaktır. Doktor tarafından reçete edilerek alınabilen bu ilacın tablet ya da şurup formları mevcuttur. Eski nesil antidepresanlara nazaran yan etki şikayetleri daha az olan bu antidepresanın kullanılmaya ilk başlanılan zamanlarda baş ağrısı, mide bulantısı ya da uykusuzluk gibi çok şiddetli olmayan yan etkiler görülmektedir. İlacı kullanmaya devam ettikçe bu yan etkiler azalarak yok olmaktadır. Eğer sizde beklenmeyen bir etki görüldüğünü hissediyorsanız doktorunuza danışarak dozaj ayarlaması ya da başka şekilde tedavi yönlendirmesi yapabilir. İlacı bırakırken doktor kontrolüyle birlikte yavaş yavaş bırakmanız kesinlikle tavsiye edilir. Bu ilaç bırakma yan etkilerini çok daha az yaşamanızı sağlayacaktır.

Prozac nasıl etki eder?

Prozac (fluoksetin), seçici bir serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresandır. Beyindeki serotonin aktivitesini artırarak ruh halini düzenlemeye yardımcı olur.

Prozac (fluoksetin) ne için kullanılır?

 • Depresyon
 • Obsesif kompulsif bozukluk (OKB)
 • Bulimia nervoza
 • Panik atak
 • Bipolar 1 bozukluğuyla ilişkili depresyon (yalnızca olanzapin ile kombinasyon halinde kullanıldığında )

Prozac yan etkileri

Herhangi bir ilacın riskleri ve faydaları vardır. İlaç işe yarıyor olsa bile, bazı istenmeyen yan etkiler yaşayabilirsiniz.

Küçük Uyarı Aşağıdakilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuzla iletişime geçin:

 • Serotonin sendromu (ayrıntılar için riskler ve uyarılara bakın)
 • İntihar düşünceleri veya davranışları (ayrıntılar için risklere ve uyarılara bakın)

Dikkat Küçük Aşağıdaki yan etkiler, vücudunuz ilaca alıştıkça zamanla iyileşebilir. Bu semptomları yaşamaya devam ederseniz veya zamanla kötüleşirse derhal doktorunuza bildirin.

Yaygın yan etkiler

 • Uykusuzluk (% 10 -% 33)
 • Baş ağrısı (% 21)
 • Uyuşukluk (% 5 ila% 17)
 • Kaygı (% 6 ila% 15)
 • Sinirlilik (% 8 -% 14)
 • Esneme (≤% 11)
 • Azalan cinsel dürtü / ilgi (% 4 ila% 11)
 • Bulantı (% 12 ila% 29)
 • İshal (% 8 ila% 18)
 • Anoreksi (kilo kaybına yol açar) (% 4 ila% 17)
 • Ağız kuruluğu (% 4 ila% 12)
 • Zayıflık (% 9 -% 21)
 • Titreme (% 3 ila% 13)
 • Boğaz ağrısı (% 10 ila% 11)

Diğer yan etkiler

 • Anormal Rüyalar
 • Alerjik döküntü
 • Grip benzeri semptomlar

Prozac ne kadar sürede etki eder?

Çoğu zaman, Prozac (fluoksetin) alırken ruh halinizdeki değişiklikleri fark etmeniz 12 haftayı bulabilir. Ruh halinizde bir iyileşme görmeden önce yan etkilerin olması mümkündür. Yan etkileriniz varsa devam edip başka bir SSRI denemeniz gerekip gerekmediğini görmek için doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Prozac (fluoksetin) Xanax gibi mi?


Xanax veya Prozac (fluoksetin) alırken aynı yan etkilerden bazılarını yaşayabilirsiniz , ancak iki ilaç farklı ilaç sınıflarına aittir. Prozac (fluoksetin) seçici bir serotonin geri alım inhibitörüdür (SSRI), Xanax ise bir benzodiazepindir. Ruh halinizi veya davranışınızı değiştirmek için beyninizdeki farklı kimyasallar üzerinde çalışırlar.

Prozac’ı (fluoksetin) günün hangi saatinde almalısınız?

Prozac (fluoksetin) uykusuzluğa veya uyku güçlüğüne neden olabilir. Uykuya dalamama riskinizi azaltmak için ilacı sabahları alabilirsiniz.

Prozac (fluoksetin) alırken alkol alırsanız ne olur?

Prozac (fluoksetin) alırken alkol alınması tavsiye edilmez çünkü bu uyuşukluğu ve koordinasyonu daha da kötüleştirebilir. Düzenli olarak alkol kullanıyorsanız, doktorunuza bildirin, böylece sizin için alternatif ilaçlara karar verebilir.

Prozac’ın (fluoksetin) artıları ve eksileri

Artıları

Başparmak havaya Depresyon, OKB ve panik bozukluğu gibi çeşitli akıl sağlığı koşullarının tedavisinde iyidir.

Başparmak havaya Diğer antidepresanlardan daha enerji verici, bu nedenle düşük enerjiye sahip insanlar için iyi bir seçenektir.

Başparmak havaya Depresyon ve / veya OKB’si olan çocukları tedavi etmek için iyi bir seçenek olabilir.

Başparmak havaya Diğer antidepresanlardan farklı olarak kalp üzerinde etkisi yoktur, bu nedenle yaşlı insanlar için daha iyi bir tedavi seçeneği olabilir.

Eksileri

Beğenmeme Tüm etkileri hissetmeniz ve ruh halinizde bir iyileşme hissetmeniz birkaç hafta sürer.

Beğenmeme Cinsel dürtünüzü düşürebilir.

Beğenmeme Diğer ilaçlarla etkileşime girer, bu nedenle doktorunuzun aldığınız tüm ilaçları bildiğinden emin olun..

Beğenmeme 24 yaşında veya daha küçük olanlarda intihar düşüncesi ve / veya davranış riskini artırabilir.

Beğenmeme Herkes için işe yaramaz, sizin için uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı antidepresan denemeniz gerekebilir.

Prozac (fluoksetin) ipuçları

Kapsül Simgesi Prozac (fluoksetin) alırken uyumakta güçlük çekiyorsanız, sabah ilk iş olarak onu almanız yardımcı olabilir.

Kapsül Simgesi İlacın ruh haliniz üzerindeki tüm etkilerini hissetmeniz birkaç hafta alabilir. Sağlık uzmanınızla konuşmadan ilacı kendi başınıza almayı bırakmayın.

Kapsül Simgesi Bu ilacı almayı bırakmak istiyorsanız, ilacı almayı yavaşça durduracak bir plan hazırlaması için doktorunuzla konuşun. Birdenbire durursanız çekilme belirtileri yaşayabilirsiniz.

Kapsül Simgesi Ani ruh hali değişiklikleri veya olağandışı düşünceler fark ederseniz derhal doktorunuza söyleyin.

Kapsül Simgesi Bu ilacın sizi nasıl etkilediğini bilene kadar araba kullanmaktan veya diğer potansiyel olarak tehlikeli faaliyetlerden kaçının. Bazı insanlarda uyuşukluğa neden olabilir.

Prozac (fluoksetin) için riskler ve uyarılar nelerdir?

Prozac (fluoksetin) bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu risk, belirli gruplar için daha da yüksek olabilir. Bu sizi endişelendiriyorsa, doktorunuzla veya eczacınızla diğer seçenekler hakkında konuşun.

İNTİHAR DÜŞÜNCELERİ VE DAVRANIŞLARI

 • Risk faktörleri: 24 yaşında veya daha küçük

Kara Kutu Uyarısı Prozac (fluoksetin) intihar düşünceleri veya davranış riskini artırabilir. Özellikle tedavinin ilk birkaç ayında veya doz değiştiğinde yeni veya kötüleşen depresyon, intihar düşünceleri veya davranışlarını izleyin. Bu ilacı alırken ruh halinizde veya davranışınızda olağandışı değişiklikler fark ederseniz derhal sağlık uzmanınıza bildirin.

SEROTONİN SENDROMU

 • Risk faktörleri: Beyninizdeki serotonin seviyelerini etkileyebilecek diğer ilaçları almak, örneğin: Antidepresanlar, Lityum, Ultram, Imitrex, Remeron, Lexapro, Dilaudid, St.John’s Wort

Serotonin sendromu, beyinde çok fazla serotoninin aktif olduğu, nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. (Serotonin, ruh halinizden sorumlu beyninizdeki kimyasallardan biridir.) Prozac (fluoksetin) ile serotonin seviyelerini etkileyen diğer ilaçlarla (antidepresanlar, lityum, triptanlar, St.John’s wort) kullanırsanız riskiniz artar. Çok fazla serotoninin semptomları arasında hızlı kalp atış hızı, terleme, kas sertliği veya spazmları, ateş ve kafa karışıklığı bulunur. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz derhal sağlık uzmanınıza bildirin veya tıbbi yardım alın.

ÇEKİLME SEMPTOMLARI

 • Risk faktörleri: İlacı almayı aniden durdurmak

Prozac’ı (fluoksetin) aniden almayı kesmek mide bulantısı, anksiyete, ajitasyon, grip benzeri semptomlar, uyku güçlüğü ve baş dönmesi gibi yoksunluk semptomlarına neden olabilir. Geri çekilme semptomları genellikle ilacı bıraktıktan sonraki 3 gün içinde başlar. İlaçlarınızı nasıl yavaş ve güvenli bir şekilde azaltacağınızı öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşun.

DAHA YÜKSEK KANAMA RİSKİ

 • Risk faktörleri: Diğer kan inceltici ilaçların alınması (aspirin, Advil gibi NSAID’ler veya warfarin dahil)

Prozac (fluoksetin), özellikle aspirin, NSAID’ler (Advil gibi) veya kan inceltici kullanıyorsanız, kanama veya morarma riskini artırabilir. Kanama yaşamı tehdit edebilir. Doktorunuza düzelmeyen herhangi bir morarma, siyah renkli dışkı, pembe veya kırmızı idrar veya burun veya diş etlerinde olağandışı kanamalar hakkında bilgi verin. Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, sağlayıcının dozunuzu değiştirmesi gerekebilir.

ANORMAL KALP RİTİMİ

 • Risk faktörleri: Son kalp krizi | Kalp ritmi sorunları veya ailede kalp sorunları öyküsü | Düşük potasyum seviyesi | Düşük magnezyum seviyesi | Kalp ritmini etkileyen diğer ilaçları kullanmak | Aşırı doz | Karaciğer problemi olan kişiler

Prozac (fluoksetin) kalbinizin doğal ritmini etkileyebilir ve anormal şekilde atmasına neden olabilir. Hızlı kalp atış hızı, baş dönmesi, nefes almada zorluk veya göğüs ağrısı gibi semptomlar yaşarsanız, hemen acil servise gidin. Geçmişte kalp problemleriniz varsa, Prozac’ın (fluoksetin) almanızın güvenli olduğundan emin olmak için önce sağlık uzmanınızla görüşün.

KANDA DÜŞÜK SODYUM DÜZEYLERİ

 • Risk faktörleri: Yaşlı insanlar | Diüretik ilaçlar almak

Prozac (fluoksetin) kanınızda çok düşük sodyum seviyelerine neden olabilir. Halsizlik, kafa karışıklığı, konsantrasyon güçlüğü, baş ağrısı veya hafıza problemleri yaşarsanız derhal sağlık uzmanınıza söyleyin.

MANIA

 • Risk faktörleri: Kişisel bipolar bozukluk öyküsü | Bipolar bozukluk için aile öyküsü

Bazen depresyon, bipolar bozukluğun ilk belirtisidir. Bipolar bozukluğu olan birini tek başına bir antidepresanla tedavi etmek manik bir döneme (büyük heyecan, öfori, sanrılar ve aşırı aktivite) neden olabilir. Bu, siz veya ailenizden biri bipolar bozukluk geçirdiyse daha olasıdır. Doktorunuz, Prozac’a (fluoksetin) başlamadan önce bipolar bozukluğunuz olmadığından emin olmalıdır. Davranışınızda olağandışı değişiklikler fark ederseniz hemen doktorunuzla konuşun.

Prozac fiyatı

Prozac 2 Mart 2021 tarihi itibariyle 25.15 TL’den eczanelerde satılmaktadır. Reçetesiz satılmayan bu ilacı doktor tavsiyesi haricinde kesinlikle kullanmamalısınız.

Prozac reçetesiz alınabilir mi?

Prozac yeni eczane yönetmeliği gereği diğer tüm antidepresanlar ile birlikte reçetesiz satılmamaktadır. Lütfen eczacınızdan ısrar etmeyin.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
7 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
kuzey
kuzey

kullandığım ilk antidepresan ilaç. ancak ne bu ne de lustral special100mg bende aynı etkiyi göstermedi. sadece uykularımda konuşma korkarak uyanma düzelmişti.

leventuste
leventuste

bugün itibariyle doktorumun depresif teşhisi koymasıyla verdiği ilaç. sabah tok karnına almam gerektiği için yarın başlayacağım.
ben tabi daha doktora şikayetlerimi anlatmaya başladığım an hüngür hüngür ağladığım için konuşmamı bitirmeden bu ilacı yazdı.
sinirlerime hakim olamadığım için ağlamamın yanında sürekli yataktan yorgun kalkmamın,enerjimin düşük olmasının,sürekli “atam atam sen kalkta ben yatam”yada ayılar gibi kış uykusuna yatmak istememin sebebi bu depresif hallerimmiş. bende bu yorgun halimi düzeltmek için yığınla kan ve demir hapları kullanıyordum(doktor tavsiyesi)ama o ilaçlar da fayda etmemişti. bakalım belki bu ilaç fayda eder. yarın kullanmaya başlayıp göreceğiz.

Carpe Diem
Carpe Diem

Uzun zaman boyunca kullandığım iyileşince doktor kontrolünde bıraktığım ilaç.

İlacı ilk içtiğim zamanlarda biraz midem bulanmıştı ve aşırı uykum geliyordu günde 1500 kere esniyordum nerdeyse neyse tabi bu geçici bi süreç. Bünyenin ilaca alışma süreci.

Depresyon ve anksiyete sebebiyle psikiyatristim bana bu ilacı yazmıştı. Ama ilaç etkisini gösterdikten sonra kaygılarım takıntılı düşüncelerim depresif ruh halim ortadan kayboldu. Bence beyni biraz uyuşturuyor ve serotonini arttırdığı için daha mutlu ediyor ve takıntılı kaygılı düşünceler gereksiz korkular ortadan kalkıyor.

Bide ilacın bi özelliğinden bahsedecem prozac içtiğim zamanlarda akşam saat 7-8 gibi uykum geliyordu bende uyuyordum tabi ve sabah 4-5 veya 6 gibi uyanıyordum ilacı bıraktığımda uyku düzenim eski haline dönüyordu içmeye başladığımda tekrar böyle oluyordu yani annem bile beni saat 6 da uyandıramıyor bu ilaç nasıl uyandırıyor anlamıyorum sabah 5 te falan durup dururken uyanıyorum hemde uykulu uykuluda değil gayet uykumu almış enerjik bi şekilde.

Velhasıl kelam diğer içtiğim antideprasanlara göre en iyisi bu diyebilirim bide başarı oranınızı da etkiliyor insan depresyondayken kafasını işine dersine fazla koyamaz ilacı içtikten sonra beynim daha iyi çalıştı sanki ve daha başarılı oldum :) bide sosyal fobiniz falan varsada ilaç etkili olacaktır tabi buna gittiğiniz psikiyatrist karar verir. Ve herhangi bi antidepresan içtiğinizde 1-2 haftada ilaç işe yaramıyor demeyin ağrı kesici değil bu sonuçta etkisini diğer ilaçlara göre daha geç gösterir.

Neyse lafı daha fazla uzatmıyım. kendinizi iyi bakın, ilaç hakkındaki kaygılarınızıda bi kenara bırakın :)

En son 1 yıl önce by Carpe Diem tarafından düzenlendi
ich bin stu
ich bin stu

İlk birkaç hafta gerçekten zordu, ancak 3. haftadan sonra çok daha iyi hissetmeye başladım. Endişem dramatik bir şekilde azaldı; ancak, göğüslerimin PMS’DE olduğu gibi ağrılı ve şişmiş olduğunu hemen fark ettim. ayrıca kilom oldukça hızlı bir şekilde yükselmeye başladı (başlangıçta ilk birkaç hafta içinde kilo verdim). Yediklerimi yada egzersizlerimde bir değişiklik yaptığımı sanmıyorum ama, çok tuhaftı. Belki de hormonal olduğunu düşündüm, bu yüzden doktoruma danıştım ve Prozac’ın prolaktin seviyenizi gerçekten artırabileceği ortaya çıktı. kilo almayı çok takmadan egzersizi arttırdım endişelerimden büyük ölçüde arındığımı hissediyorum umarım sizin içinde faydalı olur

Nurdan
Nurdan

3 aydır 20 mg prozac kullanıyorum, menopozun neden olduğu kötü anksiyete ve depresyon için.. ve 3 yıl önce annemi kaybettim. İlk önce 8 ay boyunca sertralini denedim, ancak depresyona yardımcı olmasına rağmen çok iyi hissetmedim, ama geçen yıl covid başladığında, gece boyunca boğuluyormuş gibi uyandığımda, hala canım annem için yas tutuyordum. Doktoru aramaya karar verdim ve Prozac’ı denememi tavsiye etti. Çok emin değildim, ama endişelerimi kaybetmek, çok yorgun, gergin, öfkeli, sinirli vb.gibi hissettiğim için beni sakinleştirecek bir şeyim olması gerektiğini biliyordum. Şimdi bunu yaptığım için çok mutluyum, çok daha iyi hissediyorum panik atak yok, biraz daha iyi uyuyor, daha sakin hissediyorum ve şimdi bazı şeylerle başa çıkabiliyorum

madafaka
madafaka

Aylarca kronik ve sefil bir kaygı ile uğraştım ve tekrar huzur içinde hissedeceğim günlerin umudunu kaybediyordum. Birkaç gün boyunca 10 mg Prozac kullandım, sonra doktorum yaklaşık bir ay boyunca 20 mg’a yükseltti. Hiç farkına bile varmadan üç ay içinde 40 mg’a kadar yükseltmiştik. en son artışta oldukça fazla değişiklik fark ettim ve gün boyunca kendimi daha az endişeli buldum ve her zaman biraz daha az suçlu hissettim. doktorum Birkaç gün önce 60mg’ye yükseltti ve oldukça iyimser hissediyorum. Hala kötü günlerim olsa da, bunun beni kurtardığını düşünüyorum ve bunu denediğime sevindim. Duyduğum tüm korku hikayelerinden dolayı endişelendim ve daha yoğun bir ilaç kullandığım için endişlerim vardı, ama bu yolculuğa başladığım ve umut olduğunu keşfettiğim için çok mutluyum. İlk aydan sonra yaklaşık bir hafta ve ilk doz artışından yaklaşık bir hafta sonra küçük uykusuzluk sorunları ile uğraştım. belki bünyeden bünyeye farklı etkileri vardır bilemem siz en iyisi herdetayı doktorunuzla görüşün sağlıcakla kalın :)

LeyliaGr
LeyliaGr

Bu ilginç çünkü Prozac’ı bir yıldan fazla bir süre önce aldım ve düşük libidoya sahip olmanın yanı sıra, benim için gayet işe yarıyordu. Onu almayı bıraktım ve son zamanlarda Aralık ayında Wellbutrin ile almaya başladım ve aniden hayatımda ilk defa panik atak geçirdim. Sonunda öleceğimi düşündüm ve acil servise gittim. Wellbutrinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm için onu bıraktım ve birkaç gün boyunca Prozac’ı tekrar denedim. Sonra bam! bir gece tekrardan panik atak geçirdim. Nefes alamıyormuşum ve ölüyormuşum gibi hissettim allah kimsenin başına vermesin çok dehşet bi şey :D Kesinlikle başkaları için işe yaradığını düşünüyorum, ama neden artık bana panik atak geçirttiğine dair hiçbir fikrim yok. Ne yazık ki almayı bıraktığım günden beri bi süredir hala yan etki yaşamaya devam ediyorum :(

Başa dön tuşu
7
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x