Roaccutane

Roaccutane Nedir?

Uzun yıllar boyu sivilce tedavisinden başarılı sonuç alamamış kişilerin genellikle son çare olarak kullandığı roaccutane, tam anlamıyla pürüzsüz bir cilde ulaşmak amacıyla kullanılıyor. Bazı insanlarda zor ve meşakatli bir tedavi süreci olmasına rağmen bazı insanlarda ise güle oynaya sivilcelere veda ediliyor. Çok fazla şey merak ediyorsunuz değil mi? Gelin hep birlikte sorularınıza cevap arayalım.

Roaccutane; çok şiddetli akne ve sivilce tedavisinde kullanılan, genellikle inatçı ve komedon şeklinde olan sivilceler dahil tüm sivilcelerde başarılı olan yüksek miktarda izotretinoin  içeren bir ilaçtır. Tüm ciltte yağ oluşumunu baskılayarak (tedavi süreci boyunca) doktor gözetiminde tedavi süreci boyunca doktor tarafından belirlenen şekilde kullanılır. Roaccutane sadece eczanelerde reçete edilerek satılmaktadır.

Roaccutane Nasıl Kullanılır?

Roaccutane tedavisine başlanılmadan önce mutlaka alternatif tedaviler doktorunuz tarafından sağlanmış ve bu tedavinin en uygun seçenek olduğu belirlenmiş olmalıdır. Doktorunuz tedavi sürecine başlamadan önce sizden bir dizi kan tahlil sonuçları ve karaciğer fonksiyon testleri isteyecektir. Çıkan sonuçlara ve genel sağlık durumunuza göre bir doz ve takvim belirleyecek, bu takvim ve dozajı hiç bir şekilde aksatmadan devam etmenizi isteyecektir. Roaccutane tedavisi boyunca doktorunuzun önerdiği dozu ve süreyi kesinlikle aşmayın. Tedavinizin başarısız olmasına ve en önemlisi sağlığınız için ciddi tehlikelerin oluşmasına sebep olabilir. Roaccutane tedavisi istisnalar olmakla birlikte yaklaşık 6 ay sürmektedir. Bu süre bazı insanlarda neredeyse sıfır yan etkiyle bazı insanlarda ise biraz yorucu geçebilmektedir. Roaccutane kullandığınız süre boyunca sigara, alkol gibi sağlığınıza zarar veren şeylerden kaçınmalı ve bol bol su tüketip dengeli beslenmelisiniz.

Roaccutane Yan Etkileri Nelerdir?

Roaccutane yan etkileri olan ve tedavi süreci boyunca sıkı takip edilmesi gereken bir ilaçtır. Doktor gözetiminde düzenli aralıklarla kan tahlili ve karaciğer fonksiyon testleri yapılmalı ve doktorun önerdiği şeklin dışında kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Bilinen yan etkileri şunlardır ;

  • Bazı hastalarda depresyon’a ve intihara eğilim.
  • Kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi alerjik reaksiyonlar.
  • Solunum yolu enfeksiyonları, boğaz kaşıntısı, boğazda yanma,mide bulantısı,kusma, tekrarlayan baş ağrıları.
  • Geçmeyen bir yorgunluk hali, sırt ve bel ağrıları
  • Diş etlerinde ve ağız içinde kanama
  • Saçlarda ve kaşlarda dökülme, cansız bir saç (kurumadan kaynaklı geçici bir etki)
  • Kurumadan kaynaklı cilt hassasiyeti, dudak çatlamaları

Yine kurumadan kaynaklı olarak bir takım yan etkiler yaşanabilir. Bu yan etkilerden korunmak için doktorunuzun önerdiği şekilde nemlendiriciler, lipstikler, termal sular gibi çözümler kullanabilirsiniz. Ayrıca ilacı kullandığınız süre boyunca yüksek faktörlü (tercihen 50spf) bir güneş koruyucu krem kesinlikle kullanmalısınız. Hassas ve kuru bir cilt güneşe karşı savunmasızdır.

Roaccutane hamileler tarafından kullanılmaz, belirli bir yaşın altında kullanılmamalıdır. Doktorunuzun önerdiği şekil ve süre boyunca kullanınız.

Roaccutane Fiyatı Nedir? Sgk Kapsamında mıdır?

Reçete edilmeden satılmayan bu ilaç 20 mg 30 tablet olarak şuanda 71 tl’dir.  Eczacınız ya da doktorunuz bu ilacın muadillerini önerebilir, içeriği aynı olan muadillerinide gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Roaccutane Doz Ayarlaması Nasıl Yapılır?

Dozajınız doktor tarafından ayarlanır ve genellikle tedavi süresi 6 aydır. Bu ilacı kullandığınız dönemde çeşitli yan etkiler yaşamanız kaçınılmazdır. Bu yan etkilerin başında cilt kuruluğu, saç dökülmesi, dudak kuruluğu, sırt-bel ağrıları gibi şeyler gelmektedir. Bu yan etkiler ve yaşanma sıklığı kişiye ve hastalığa göre değişmektedir. En sık görülen cilt kuruluğu için doktorunuz çeşitli kremler, dudak balmları vs önerecektir.  Bu tarz yan etkileri en hafif şekilde atlatmak için sigara alkol gibi zararlı şeylerden, stresten uzak durmalısınız. Ayrıca ilacı kullandığınız süre boyunca dengeli beslenip bol su tüketmeniz yararınıza olacaktır.

Akne tedavisinde doktor tarafından reçete edilen ve genellikle en etkili tedavi olduğu düşünülen bir ilaçtır. Etken maddesi olan İzotretinoin cildin yağ mekanizmasına etki ederek tedavi ettiğine inanılmaktadır.

Eğer bu ilacı doktorunuz reçete ettiyse yan etkilerinden dolayı endişe etmeyin. Tedaviniz tamamlandığında yan etkilerin tamamı geçecektir.

İlacı kullanmayı doktorunuz bıraktırana kadar bırakmamanız tedavinin başarıyla sonuçlanması için kesinlikle gereklidir.

Doktor reçetesi olmadan bir başkasının ilacını kesinlikle kullanmayınız.

Roaccutane kullananlar ve kullanıcı yorumları

Roaccutane hakkındaki yorumlarınızı ve sorularınızı aşağıdaki yorum alanından ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yazabilirsiniz.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
5 1 Oy
Ürünü Değerlendir
Abone Ol
Bildir
5 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
savekonq

hayatımda gördüğüm hem en faydalı hem en zararlı ilaç. bu ilaç en az 2 sene canavar gibi bir tiple dolaşmama neden oldu. etki alanı direk karaciğer olan bu ilaç, sivilce tedavisi için kullanılıyor. etkisi cildi kurutarak temizlemek. genellikle doktorlar son çare olarak bu ilacı yazıyorlar. genellikle 6 ay kullanılıyor. doz ayarlaması kiloya göre yapılıyor. kullandığınız süre boyunca dudak kuruluğu, yüz kuruluğu, bel ve sırt ağrıları yaşıyorsunuz. ilacın prospektüsünü okursanız moraliniz bozulabilir. psikolojiyi direk olarak etkilediği için intihar vakaları bile oluyormuş. bazı ülkelerde yasaklanmış falan filan. geçin bunların hepsini. kendinize inanın. yanında takviye olarak nemlendirici kremler ve dudak balsamlarını kesinlikle ihmal etmeyin.
güçlü kalın.

nurseliaygun

yaklaşık 11 ay benimle arkadaş olan bazen beni hayattan soğutan bazen de yüzümdeki değişimden iyi hissettiren ilaç.

bugün küçük bir törenle elveda edip son kapsülü de içtim. vay be buraya kadarmış demek onca zahmet,kuruyan cilt ve depresif durumlar.umarım bir daha karşılaşmayız zira bu ikinci birlikteliğimizdi..
not:karaciğerimi ve psikolojimi bir hayli yormuş olsa da yüzümde gözle görülür,elle hissedilir derecede pürüzsüz bir cilt yaratmıştır.

erkanoraz

2 yıldır ne sevgilim oldu ne insan içine akne konusu açılmadan çıkabilidim. türkiye gibi insanların dış görünüşleriyle dalga geçilen bir ülkede yaşıyorsanız resmen bu ilaca doğru itiliyosunuz. çok fazla şey denedim ama nafile bir türlü kurtulamadım, bende direk dermatologdan randevuyu aldım gittim, gittiğim zaman azıcıkta olsa kurtulmuştum sivilcelerden ama yinede direkt olarak bu ilacı yazdı. adam cildimden çok bilgisayara baktı, artık tedavisi çok kolay diye direk bunu yazıp eve yolluyolar insanları. benim sivilcelerim çok kötü olmasa bu ilacı kabul etmez başka dermatolog denerdim, ama cildim bu ilaçlık bir cilt. neyse işte 2. ayı bitiriyorum 3 gün sonra gidip kan vericem yine. kolestrolüm uçmuştu geçen ay ve dozu yükseltemedi doktor. ama ne olursa olsun kullanmam gerekiyor.

türk kızları dış görünüşe sandığımızdan daha çok değer veriyor aslında. 1 tane aknem olduğu zaman bile laf eden görmüştüm, o ne lan öyle falan diye. 2 yıldır kızların yanına gidemiyorum amk bu soktumun şeyleri yüzünden. geçen gün sivilcelerim varken dalga geçen amk moronu bana “roaccutane çok vahşi bir ilaç ölüme kadar götürüyor, dudakların, ellerin kuruyor” dedi. ulan orospu evladı hem dalga geçip hemde tedavimi durdurmaya çalışıyosun.

neyse ne işte bu ilacı 2 – 3 tane sivilce için kullanmayın. sistik ve çok fazla akneniz varsa kullanın.

sansar

doktoruma -yaşlı baya- etraftan duyduğum zararlarını anlatıp var mı böyle şeyler ya diye sorduğumda “uyduruyo herkes bunları ben senin düşmanın mıyım?”demesiyle gaza gelip devam ettiğim ilaçtır.

leventuste

selamlar sivilcelere lanet etmiş insanlar. roaccutane kullanmaya başlamayı düşündüğümden beri ilaçla alakalı araştırmalarım burdaki yazıları okumakla devam etti.sivilceler yanaklarımdaydı sadece ama sanki hastalıklı gibi kırmızı kırmızılar. ortaokul 7. sınıftan beri taşıdığım bu sivilceler her geçen gün canıma tak ediyordu. 3 4 ayrı doktora gittim 2 yıl içinde ama hiç biri roaccutane yazmadı krem yazıp yolladılar. sonunda 2 ay 3 gün önce gittiğim doktorum direk roaccutane dedi. o ana kadar o kadar kullanmak istiyodum ki ama o an bi duraksadım roaccutane diyince doktor bi korktum.. sınav yılım bu yıl ve bu yüzden depresyondur falan uğraşmak istemiyodum ne olur ne olmaz. neyse başladım sonuç olarak.
1. haftada: dudaklarım kurudu ama hiç bi zaman kanama aşırı çölleşme olmadı sürekli nemlendirdim sürekli. ilk ay doktorun yazdığı hametanı kullandım.sonra blistex med plus stick olanı aldım(siz kavanozu alın çünkü asansörü bozuldu)bu bitince de ben de kavonaza geçtim(pek hijyenik değil ama). saçlarım inanılmaz kurudu.sabah yıkasam akşamına yağlanan saç 1 hafta yıkamasam hacmini kaybetmez halde en güzel yanı bu oldu. yüzüm desen aynı yağdan vıcık vıcık olan yuz kupkuru şuan.
3.haftada: sivilceler kustu…ilk başladığım zamana göre baya baya arttı. özellikle sağ yanağım. bu baya üzdü beni ama napalım sonuç için ümitliym.
2.ay sivilcelerim kusuk durumda umarım bir an önce geçer.ve cildim inanılmaz kurudu bu sefer. beyaz beyaz haritalanma oldu yüzümde.ve göz kuruluğu yaşıyorum bunun için refresh göz damlası kullanıyorum.
ilk ay 20 mg ile başladığım ilaca 3.aya geçerken 40mg yaptı. sırtımdaki sivilceler biraz kırmızılığını kaybetti fakat stresten elim sortıma gitttiği için sivilceler hala mevcut. yüzümdeki sivilcelerle oynamamaya özen gösteriyorum fakat arada elim gidiyo. doktor mayısa kadar kullanablirsin dedi bakalım umarım daha önce biter.depresyona girmiş bulunmaktayım. ders çalışmam gerekiyo fakat masaya oturup boş boş duvara bakıyorum(fen lisesindeyim) :( beni bitirdin oğlum umarım cillop gibi bi cilde istediğim üniversiteye geçmiş olarak bu yılı bitiririm. kullanmak isteyenler önemli bi yıldalarsa ertelemelerini tavsiye ederim.

Beylikdüzü Temizlik Şirketleri
Başa dön tuşu
5
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x