Sarı Kantaron

Sarı Kantaron bitkisi, St. John the Baptist’in doğum gününde ilk kez çiçek açtığı söylenen parlak sarı çiçekleri için adlandırılan Hypericaceae familyasından çiçekli bir bitkidir. İnsanlar yüzyıllardır Sarı kantaron yağını kullanıyor. Bugün, oldukça popüler olan bu bitki genellikle depresyon belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

Sarı Kantaron Çiçeği Faydaları

Sarı kantaron’un ruh halini iyileştirdiği ve depresyonda biraz rahatlama sağladığına inanılıyor, ancak nasıl çalıştığı tam olarak belli değil. Araştırmacılar, bitkideki bileşenlerin (hiperisin ve hiperforin) serotonin gibi bazı beyin kimyasallarının seviyelerini artırabileceğinden şüpheleniyorlar. Depresyonu olan insanlar genellikle düşük serotonin ve diğer nörotransmitterlere sahiptir.

İnsanların depresyon için doğal bir çare denemek isteyebilmelerinin bir nedeni (serotonini artırabilen antidepresanların aksine),Sarı kantaron yağının ilaçlardan daha az yan etkiye sahip olma eğiliminde olmasıdır. Bu bitki ayrıca aşağıdaki sağlık sorunları için araştırılmaktadır:

  • Anksiyete
  • Menopozla ilişkili semptomlar
  • (PMS premenstrüel sendrom )
  • Mevsimsel duygu durum bozukluğu
  • Sigarayı bırakma
  • Viral enfeksiyonlar

Sarı kantaron yağı, yara iyileşmesi ve egzama ve hemoroid gibi çeşitli diğer cilt hastalıkları için topikal olarak kullanılmıştır.

Depresyon

Sarı kantaron hala araştırılsa da, araştırmalar bu bitkinin hafif ila orta şiddette depresyonun hafifletilmesinde plasebodan daha etkili olabileceğini göstermektedir. Annals of Family Medicine’de yayınlanan bir 2015 incelemesi, antidepresanların birinci basamak doktorları tarafından depresyon için tedavi edilen hastalar için plasebodan daha etkili olup olmadığını inceledi.

Araştırmacılar daha önce yayınlanmış 66 çalışmayı (toplam 15.161 katılımcı ile) incelediler ve hem antidepresan ilaçların hem de Sarı kantaron ekstraktlarının hafif ila orta dereceli depresyonu tedavi etmek için plasebodan daha etkili olduğunu buldular.

Majör Depresyon

Sarı kantaron ve majör depresyon ile ilgili en kapsamlı araştırma, Cochrane sistematik incelemeler veritabanında yayınlanan bir 2018 raporunu içermektedir.

Araştırmacılar, Sarı kantaron’un etkilerini dört ila 12 haftalık bir süre boyunca plasebo veya standart antidepresan ilaçla karşılaştıran 29 daha önce yayınlanmış klinik çalışmayı (toplam 5,489 katılımcı ile) birlikte incelediler.

Çalışmanın yazarları, Sarı kantaron ekstraktlarının plasebodan daha etkili olabileceğini ve standart antidepresanlar kadar etkili olabileceğini buldu. Ek olarak, bitkinin daha az yan etkisi olduğu ortaya çıktı.

Yazarlar, Almanca konuşulan ülkelerde (Sarı kantaron’un uzun bir kullanım geçmişine sahip olduğu ve genellikle doktorlar tarafından önerildiği) yapılan çalışmaların Amerika Birleşik Devletleri ve diğer ülkelerde yapılan çalışmalardan daha olumlu sonuçlar bildirdiğini belirtti.

Kullananvar olarak bizim fikrimiz.

Siz veya tanıdığınız biri depresyonla mücadele ediyorsa, semptomlarınızı yönetmek için farklı seçenekler arıyor olabilirsiniz. Sarı kantaron ile ilgili araştırmalar umut verici olsa da, sağlık uzmanınızla çalışmanız ve kendi başınıza denemek yerine sizin için uygun olup olmadığını tartışmanız çok önemlidir.

Geciktirmek ya da depresyon için tedavi iptalinin ciddi sonuçları olabilir. Tedaviye karar verirken, potansiyel olarak tehlikeli etkileşimlerin gerçekleşmediğinden emin olmak için bitkisel veya besin takviyeleri de dahil olmak üzere aldığınız tüm ilaçlar hakkında birlikte çalıştığınız her sağlık uzmanına bildirmeyi unutmayın.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
9 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Timuçin Akdağcık
Timuçin Akdağcık

Ben bunu ufak ufak sivilcelerim için kullanıyorum zaten çok sivilce çıkartmıyorum ama bunu kulak çöpüyle sivilcenin üstüne sürdüğümde 2 günde kuruyor öyle bi şey ki kuru cildi nemlendirir yağlı cildi kurutur :D garip bir nimet

AYLİN KARCIOĞLU
AYLİN KARCIOĞLU

Bu yağ gerçekten mucize.
Omurgamda ve ellerimde sinir ağrımla birlikte kötü alevlenmeler var.

Bunu sürüp ovaladığım anda, 10 dakika içinde azalıyor.

neredeyse her kremi hiç sonuç almadan denedim.

Son olarak, sinir ve eklem ağrısına yardımcı olan bir şey.

Bunu yaptığınız için teşekkür ederim!

Neslihoo
Neslihoo

Keşke bu mucizeyi daha önce keşfetseydim. Siyatik, ilaçlar, epiduraller, kayropraktik ve hatta akupunktur… yaşadığım acıyı iyileştirmek için her şeyi yaptım. sürdüğüm anda rahatladım, Amin.

Cüneyt köse
Cüneyt köse

Küçüklüğümden beri sırt problemlerim vardı, sırtımın bir kısmı uyuşuyordu. Derin doku masajı gerçekten yardımcı olacak tek şey, ama bu sadece geçici ve onu her zaman karşılayamam. Bu yüzden sarı kantaron yağının benimki gibi olaylar için işe yaradığı hakkında bir sürü şey okudum ve kaybedecek hiçbir şeyim yoktu…bu yaklaşık 3 ay önceydi ve sırtım hiç bu kadar iyi olmamıştı. E tabi şüpheci oldum çünkü gerçek olamayacak kadar iyi geliyor, ama bu ürün benim için işe yaradı!!! Şu andan itibaren bu ürünü satın almaya devam edeceğim!!

Kübra Çağlanur çakmak
Kübra Çağlanur çakmak

Sol bacağımdan ve sırtımdan aşağı inen siyatik bir sinirden korkunç bir şekilde acı çekiyordum, ancak günlük 1 çay kaşığı kullanarak okuduğum bir incelemeyi takip ettim ve bacağıma ve sırtıma ve gece yatmadan önce ayaklarımın altına masaj yaparak sürdüm. Rahatlama harikaydı. Spor salonuna geri döndüm ve acı çekmeden dik yürüyorum. İyileşme yolunda yaklaşık %90’ım, ancak yeni şişem yeni geldi, bu yüzden yakında %100 olmayı umuyorum.

DuyguAsl
DuyguAsl

Siyatik sinir ağrısı için kocama yardım etti kaliteli olan bi marka alırsanız işe yarayacağınıa inanıyorm

Ekinss
Ekinss

Bunu okuduğum ve siyatik problemlere yardımcı olduğunu söyleyen yorumlar nedeniyle aldım. Benim için bir şey yapmadı. Başka ne için kullanabilirim bilmiyorum. Öylece duruyo iştee

Esra41
Esra41

Ben bir bitki yetiştiricisiyim, ürün hasarlı sinirler için iyidir. denemekten bi şey kaybetmezsiniz ciden

SerdarYurda
SerdarYurda

Annem Siyatik hastalığından muzdaripti ve çok sayıda merhem denemiş olsam da, bu Yağ çok fazla rahatlama sağladı. Lütfen bunun ağrıyı tamamen ortadan kaldırmayacağını unutmayın. yine de, düzenli masajla kişi biraz rahatlık bulabilir.

Başa dön tuşu
9
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x