Minoxidil nedir? Ne için kullanılır? Yan etkileri ve Kullananlar

Minoxidil, vazodilatör olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Erkek tipi kelliğe sahip erkeklerde saç büyümesini teşvik etmek için kullanılır.

Minoxidil, sadece saç derisine direkt olarak etikette veya doktorunuz tarafından belirtilen miktarda ve şekilde uygulanmalıdır. Kullanmadan önce saç derinizi temizleyin ve kurulayın. Herhangi bir saç büyümesini fark etmeniz yaklaşık 2-4 ay sürebilir. İlk büyüme yumuşak, renksiz ve zar zor görülebilir. Önerilenden fazlasını kullanmak saç büyümesini hızlandırmaz ve yan etki olasılığını artırabilir. Bu ilaç, saç büyümesini sürdürmek için sürekli olarak kullanılmalıdır. 4 ila 6 ay kullandıktan sonra durumunuz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuza söyleyiniz.

Minoxidil genellikle güvenlidir ve çoğu insan için uygundur ancak potansiyel yan etkileri olabilir. Bu ilacın en yaygın yan etkileri, kafa derisinin tedavi edilen bölgesinde kaşıntı ve cilt tahrişidir. Yanlışlıkla başka bölgelere uygulanması durumunda istenmeyen tüylerin çıkmasına neden olabilir. Gözlerinize, ağzınıza veya kırık cildinize bulaşırsa bol su ile iyice durulayın. Yan etkilerden rahatsızsanız veya geçmiyorsa doktorunuzla konuşun.

18 yaş altı veya 65 yaş üstü kişiler genellikle Minoxidil kullanmamalıdır. Ayrıca saç dökülmeniz ilaçlara (kemoterapi gibi) veya herhangi bir beslenme yetersizliğine bağlıysa da uygun olmayabilir. Ayrıca, yüksek tansiyonunuz varsa veya diğer saç derisi rahatsızlıklarını tedavi etmek için başka kremler veya losyonlar kullanıyorsanız bu ilacı kullanmamalısınız. Kalp hastalığınız veya kan dolaşımı sorunlarınız varsa doktorunuzla konuşun.

Minoxidil ne için kullanılır?

Saç Dökülmesi Tedavisinde

Minoxidil, yaygın kalıtsal saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Daha fazla saç dökülmesini önleyebilir ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olabilir. Saç derinizdeki saç köklerine kan akışını artırarak çalışır, bu da saç hücresi ölümünü önler ve ayrıca yeni saç büyümesini artırır. Saç derisinin üst kısmındaki kellik veya incelme için en etkilidir, ancak ön kısımda veya saç çizgisinin gerilemesi için daha az etkilidir.

Uzun yıllardır kelseniz veya geniş bir saç dökülmesi alanınız varsa, faydaları daha az olasıdır. Minoxidil, ani veya açıklanamayan saç dökülmesi için uygun değildir. Güvenli bir ilaç olarak kabul edilir. Bay ve bayanlar için ayrı ürünler mevcuttur ve Minoxidil kullanırken doktorunuzun talimatlarına dikkatle uymalısınız. Saçların yeniden çıkması görünümünüzü iyileştirir, kendinize olan güveninizi artırır ve sosyal yaşamınızı iyileştirir. Saç büyümesini korumak ve maksimum faydayı elde etmek için düzenli olarak kullanın. Minoxidil kullanırken saç büyümesinde herhangi bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza danışın.

Minoxidil yan etkileri

Minoxidil’in yaygın yan etkileri

 • Cilt tahrişi
 • Kaşıntı
 • Kepek

Minoxidil nedir?

Minoxidil, potasyum kanal açıcıdır. Vazodilatasyon etkisi kan damarlarını genişletir. Bu nedenle saç derisine uygulandığında kan akışının artmasına yardımcı olur. Bu artan kan akışı, saç hücrelerinin ölümünü önleyen ve aynı zamanda yeni saç büyümesini artıran saç köklerine daha fazla beslenme ve oksijen sağlar. Saç dökülmesini (saç dökülmesini) tedavi etmek için bu şekilde çalışır.

Minoxidil kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

 1. Uygulamadan önce ve sonra ellerinizi yıkayınız.
 2. Sadece doğrudan saç derisine uygulanmalıdır. Minoxidil yanlışlıkla gözünüz, burnunuz veya ağzınızla temas ederse, bölgeyi soğuk musluk suyuyla iyice yıkayın.
 3. Minoxidil uyguladıktan sonra 4 saat boyunca saçınızı şampuanlamayın veya saç kurutma makinesi kullanmayın, çünkü bu ilacın etkinliğini azaltabilir.
 4. Uygulamanın ilk 2 haftasında saç dökülmeniz artabilir. Bu normaldir ve Minoxidil’in çalıştığının bir işaretidir.
 5. Minoxidil’in yüzünüze damlamamasına dikkat edin, aksi halde yüzde istenmeyen tüy oluşumuna neden olabilir.

Minoxidil tedavisi ile saç uzaması kalıcı mıdır?

Devam eden saç büyümesi için Minoxidil’i uygulamaya devam etmelisiniz. Minoxidil’i kullanmayı bırakırsanız 3-4 ay sonra yeniden çıkan saçlar kaybolabilir ve kellik veya saç dökülmesi yeniden başlayabilir.

Minoxidil kilo aldırır mı?

Evet, Minoxidil, kilonuzun artmasına neden olabilir. Kilonuzu yönetmek için düzenli olarak egzersiz yapın ve tam tahıllar, taze meyveler, sebzeler ve yağsız ürünler içeren dengeli bir diyet yapın. Ayrıca size en uygun diyet planı için bir diyetisyene danışabilirsiniz.

Minoxidil ile sonuçların görülmesi ne kadar sürer?

Saç uzaması yavaş bir süreç olduğu için Minoxidil ile tedaviye başladıktan sonra yeni saçların çıktığını görmeniz biraz zaman alabilir. Etkisini görmek için Minoxidil’i 4 ay kullanmanız gerekmektedir.

Minoxidil kullanırken saçımı her gün yıkamam gerekir mi?

Hayır Minoxidil uygulamadan önce her gün saçınızı şampuanlamanız gerekmez. Ancak saçınızı şampuanlayacaksanız Minoxidil’i kullanmadan önce saç derinizin kuru olduğundan emin olun.

Minoxidil ne sıklıkla uygulanmalıdır?

Genel öneri, Minoxidil’in günde iki kez kullanılması gerektiğidir. Doktorunuzun talimatlarına uyunuz ve doktorunuzun önerdiği doz ve sürede alınız.

Minoxidil sakal uzatmak için kullanılabilir mi?

Hayır, Minoxidil, sakal uzatmak için kullanılmamalıdır. Ailesinde saç dökülmesi öyküsü olan hastalarda sadece saçlı deride saç büyümesi için endikedir.


Referanslar:

 1. Chaves RG, Lamounier JA. Breastfeeding and maternal medications. J Pediatr (Rio J). 2004;80(5 Suppl):S189-S198. [Accessed 29 Apr. 2022] (online) 
 2. Minoxidil. Maidenhead, Berks: McNeil Products Ltd.; 2010 [revised 01 May 2018]. [Accessed 29 Apr. 2022]
 3. Minoxidil. Val-de-Reuil, France: Janssen-Cilag; 2018. [Accessed 29 Apr. 2022] (online)
 4. Drugs.com. Minoxidil topical Pregnancy and Breastfeeding Warnings. [Accessed 29 Apr. 2022] (online) 

Abone Ol
Bildir
35 Yorum
En Eski
En Yeni En çok oy alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
**** ****
2 yıl önce

Düzenli kullanıldığında işe yarıyor

K** A**
2 yıl önce

sürekli kullanıyorum gayet başarılı

E** A**
2 yıl önce

Manita hafif kelcene,bunu kullanıyor sürekli,saçları cikiyormus sözde 😁 saçlarını sağlıklı tuttuğu ve dökülmeyi durdurduğunu söylüyor ,doğru olabilir ama saçı az olduğu için döküldüğünü farketmiyor da olabiliriz. Ben kendisiyle 2,5 yıldır beraberim hiç saçının döküldüğünü görmedim ,yok zaten diyorum ya ,hafiften kelcene 😁 iki kez de saç ektirmis ,canım sevgilimin bebeksi 3-5 telinden bir tanesini sağlıklı tutuyorsa ,sizinkileri de tutar erkek arkadaşlar. Sizde alın aldırın …

s** g**
2 yıl önce

Minoksil pahalı diye aldım, henüz minoksil etkisi alamadom

s** s** k**
2 yıl önce

Bu ürünü bir senedir düzenli olarak kullanıyorum Çok memnunum saç dökülmem azaldı doktor tavsiyesi ile aldım devamlılık şart

f** t**
2 yıl önce

fiyat olarak daha önceleri tanesini 65e falan alıyordum şimdi biraz pahalı ama ürün güzel tavsiye ederim

K******* y******
2 yıl önce

saç ekimi sonrası kullandım saçların çıkışını hizlandirdi

E** S**
2 yıl önce

etkili ve çok kaliteli 1 senede saçlarımı kaliteli şekilde yoğunlaştırdı

G** o**
2 yıl önce

düzenli kullandıkça faydası görülüyor

e** m** y**
2 yıl önce

kullanmaya yeni başladım. şimdiden azalttı. Ama saçın hemen kirli görünmesine neden oluyor

**** ****
2 yıl önce

1 yıl kullandım yan etkisi olan kalp çarpıntısı olmaya başladı bıraktım, az çok tüylendiriyor, yine de hayatta çoğu kaybedilen şey gibi dökülen o saçlar da geri gelmiyor maalesef. Deneyebilirsiniz ama çok umut beslemeyin.

L** P**
2 yıl önce

Kardeşim için aldım ancak inşallah işe yarar 2 ayı geçti pek değişim de yok . edit: 27 yaşındaki ince telli saçları olan erkek kardeşimin ortaları topladı yalnız bir yan etkisi sebebiyle kullanıma ara verdi ilaçla mı ilgili olduğunu anlamaya çalışıyoruz.

M** H**
2 yıl önce

saç dökülmesine çok faydalı ama düzenli kullanmak gerekiyor.

S**** M*****
2 yıl önce

kaliteli bir ürün gayet iyi ve yararlı görün derim☺️

B** K**
3 yıl önce

Bir minoksil değil ama minoksil fiyatları böyleyken alınır.

Başa dön tuşu