Saxenda nedir? Ne için kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı

Saxenda Nedir?

Saxenda (liraglutide) vücutta doğal olarak oluşan ve kan şekeri, insülin Seviyeleri ve sindirimi kontrol etmeye yardımcı olan bir hormona benzeyen bir ilaçtır.
Saxenda, bazı obez yetişkinlere veya aşırı kilolu yetişkinlere yardımcı olabilecek, aynı zamanda kilo ile ilgili tıbbi sorunları olan, enjekte edilebilir bir reçeteli ilaçtır.Diyet ve egzersiz ile kullanılır. Saxenda bir kilo kaybı ilacı veya iştah bastırıcı değildir.
Saxenda, tip 1 veya tip 2 diyabetin tedavisi için değildir.

Saxenda Hakkında Önemli Bilgiler

Victoza adlı liraglutide içeren ilaç, tip 2 diyabeti tedavi etmek için diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır. Saxenda ve Victoza’yı birlikte kullanmayın.

endokrin neoplazi tip 2 (bezlerinizdeki tümörler), kişisel aile üyelerinde modüler tiroid kanseri öyküsü, insüline bağımlı diyabet, diyabetik ketoasidoz veya hamileyseniz Saxenda kullanmamalısınız.

Hayvan çalışmalarında, liraglutid tiroid tümörlerine veya tiroid kanserine neden oldu. Bu etkilerin düzenli doz kullanan kişilerde ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmemektedir.

Boynunuzda şişlik veya şişlik, yutma güçlüğü, kısık ses veya nefes darlığı gibi tiroid tümörü belirtileri varsa derhal doktorunuzu arayın.

Saxenda’yı Kullanmadan Önce


Eğer liraglutide alerjiniz varsa veya aşağıdakilerden birisi mevcutsa Saxenda kullanmamalısınız:

çoklu endokrin neoplazi tip 2 (bezlerinizdeki tümörler);

modüler tiroid karsinomu (bir tür tiroid kanseri)

diyabetik ketoasidoz (tedavi için doktorunuzu arayın).

Ayrıca insülin veya liraglutide içeren (albiglutide, dulaglutide, exenatide, Byetta, Bydureon, Tanzeum, Trulicity) gibi diğer ilaçları kullanıyorsanız Saxenda kullanmamalısınız.

Saxenda’nın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, aşağıdakiler mevcutsa doktorunuza bildirin.

yavaş sindirime neden olan mide problemleri;

  • böbrek veya karaciğer hastalığı;
  • yüksek trigliserit seviyesi;
  • kalp problemleri;
  • pankreas veya safra kesesi ile ilgili bir sorun öyküsü.
  • depresyon veya intihar düşünceleri öyküsü.

Hayvan çalışmalarında, liraglutid tiroid tümörlerine veya tiroid kanserine neden oldu. Bu etkilerin düzenli doz kullanan kişilerde ortaya çıkıp çıkmayacağı bilinmemektedir. Doktorunuza riskinizi sorun.

Saxenda’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza bildirin.

Liraglutidin anne sütüne geçip geçmediği veya emziren bebeği etkileyip etkilemediği bilinmemektedir. Emziriyorsanız doktorunuza bildirin.

Saxenda, 18 yaşından küçük herkes tarafından kullanılmak üzere FDA onaylı değildir.

Saxenda’yı Nasıl Kullanmalıyım?


Saxenda genellikle günde bir kez enjekte edilir. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir. Bu ilacı daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Saxenda ve Victoza’yı birlikte kullanmayın. Bu iki marka aynı aktif maddeyi içerir, ancak birlikte kullanılmamalıdır.

Size verilen tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Eğer herhangi bir sorunuz varsa doktor veya eczacınızdan yardım isteyin.

Saxenda, günün herhangi bir saatinde, yemeklerle veya yemeksiz olarak cildin altına enjekte edilir. Evde enjeksiyonların nasıl kullanılacağı gösterilecektir. Eğer enjekte nasıl yapılır anlamadıysanız ilacı kendi kendinize enjekte etmeyiniz.

Saxenda önceden doldurulmuş bir enjeksiyon kaleminde gelir.

Sağlık uzmanınız size Saxenda’yı enjekte etmek için vücudunuzdaki en iyi yerleri gösterecektir. Her enjeksiyon yaptığınızda farklı bir yer kullanın. Üst üste iki kez aynı yere enjekte etmeyin.

Renk değiştirmişse veya içinde parçacıklar varsa Saxenda’yı kullanmayın. Yeni ilaç için eczacınızı arayın.

Ayrıca, artan susuzluk veya idrara çıkma, bulanık görme, baş ağrısı ve yorgunluk gibi yüksek kan şekeri (hiperglisemi) belirtilerine dikkat edin.

Kan şekeri seviyeleri stres, hastalık, ameliyat, egzersiz, alkol kullanımı veya öğün atlamasından etkilenebilir. Dozunuzu veya ilaç programınızı değiştirmeden önce doktorunuza danışın..

Saxenda, diyet, egzersiz, kilo kontrolü, düzenli kan şekeri testi ve özel tıbbi bakım içerebilen eksiksiz bir tedavi programının sadece bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarını çok yakından takip edin.

Açılmamış enjeksiyon kalemlerinin saklanması: buzdolabında saklayın.

Saxenda’yı dondurmayın ve donmuşsa ilacı imha edin. Etiket üzerindeki son kullanma tarihi geçtiyse açılmamış bir enjeksiyon kalemi kullanmayın.

İlk kullanımdan sonra depolama : enjeksiyon kalemlerini buzdolabında veya oda sıcaklığında saklayabilirsiniz. Kalemleri nem, ısı ve güneş ışığından koruyun. 30 gün içinde kullanın. Bir enjeksiyon kalemini saklamadan önce iğneyi çıkarın ve kullanılmadığında kapağı kalemin üzerinde tutun.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Günlük Saxenda dozunuzu kaçırırsanız, hatırladığınız anda dozu kullanın. Daha sonra ertesi gün her zamanki gibi bir sonraki günlük dozunuzu alın. Kaçırılan dozu telafi etmek için ertesi gün ekstra bir Saxenda dozu almayın veya dozunuzu arttırmayın.

Saxenda dozunuzu 3 gün veya daha uzun süre kaçırırsanız, tedavinizi nasıl yeniden başlatacağınız hakkında konuşmak için doktorunuzu arayın.

Doz aşımı durumunda ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin.

Saxenda Kullanırken Nelerden Kaçınmalıyım?

İğne değiştirilmiş olsa bile, bir enjeksiyon kalemini, kartuşu veya şırıngayı asla başka bir kişiyle paylaşmayın. Bu cihazların paylaşılması, enfeksiyonların veya hastalıkların bir kişiden diğerine geçmesine izin verebilir.

Saxenda Fiyat 2022

Saxenda 29 temmuz 2022 itibariyle 1.760 tl’den eczanelerde satılmaktadır.

142 Yorum
En Eski
En Yeni En çok oy alan
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Cellwet
4 yıl önce

Endokrinoloji uzmanı doktor tarafından verildi, haftaya çarşamba gününden itibaren kullanmaya başlayacağım. Çok heyecanlıyım aslında, bu sefer kilo problemimi çözeceğim umarım. Gelişmelerden haberdar ederim sizleri :)

Ebru
Yanıtla  Cellwet
2 yıl önce

Haber etmedin

Sibel
Yanıtla  Cellwet
2 yıl önce

Gecen hafta çarşamba günü başladim 3 kilom gitmiş inşllah sanada faydali okur

Müge Kılıç Kaçar
Yanıtla  Cellwet
2 yıl önce

doktorunuzun ismini alabilirmiyim. bi turlu bana uygun randevu bulamiyorum 700-750tl arasi muayene ucreti istiyorlar

Nesrin yeşiltaş
Yanıtla  Cellwet
1 yıl önce

Ben kullandom 17 kilo verfim eşimin zoruyla bıraktım geri kilo aldım şimdi dr tavsiyesi ile yeniden başladım 7 kilo verdim kullanın faydası var

esrayalinix
4 yıl önce

3 aydır kullanıyorum ve tam 9 kilo verdim. size az geliyor olabilir ama hipotiroidi ile uğraşan benim için adeta bir mucize. normalde siteye üye olup yazmayacaktım ama insanların kullanan birinin yorumlarını okumasına ihtiyacı var diye düşündüm.

ELİF
Yanıtla  esrayalinix
2 yıl önce

size birşey sorsam.. benimde hipotiroid var . iğneyi kullanıyorum 4 .haftadayım ama daha 2 kilo ancak verebildim faydalı mı sizce zamanla devam eder miyim vermeye kullananlar bir ayda 9 10 kilo vermekten bahsedince şüpheye düşüyorum

mustafa
Yanıtla  ELİF
2 yıl önce

bu iğne kilo vermeye değil iştahı azaltmaya yardımcı oluyo iğne iştahınızı keserse öyle kilo verebilirsiniz bende kullaniyorum günde 2 öğune düşürdü ve eskiden ne yiyosam şuan yarisini yiyorum 6 haftada 5 kilo verdim

Ebru
Yanıtla  mustafa
2 yıl önce

Tmm işte zaten bu şekilde kilo verdirtiyor!!

Nihan balın
Yanıtla  ELİF
2 yıl önce

Merhaba yediklerinize dikkat etmenize rağmen mi 2 kilo gitti acaba

Leyla
Yanıtla  esrayalinix
2 yıl önce

Merhaba igneyi acmi tokmu kullaniyirsunuz

Cigdem
Yanıtla  esrayalinix
1 yıl önce

Çok sevindim ben hariç herkeste basarılı🧿❤️

murat-oner
4 yıl önce

herkese merhaba; bende 8 ocak’tan beri endokrin doktorumun tavsiyesi ile kullanıyorum. ilk kullanmaya başladığımda en dusuk dozda kullanmama rağmen 3 hafta boyunca çok fazla yan etkisini yaşadım. mide bulantısı, istifra, halsizlik, iştahsızlık gibi, suan 4. hafta 4. dozdayım ve yaklaşık 6 kilo verdim. kullanma talimatına göre her hafta 1 doz yükseltilerek kullanılması gereken ve kilo kaybı olmaz ise 16 hafta sonrasinda bırakılması gereken bir ilaç. suan verdiğim kilonun kastan mi yağdan mi gittiğini henüz bilemiyorum. dokturumla görüştükten sonra sizinle paylaşabilirim.

Mustafa
Yanıtla  murat-oner
1 yıl önce

Bady scan tartı ile değerleri karşılaştırabilirsiniz.

Sdtbyrkl
4 yıl önce

Saxenda yı 1.şubat 2019 tarihinden itibaren endokrin uzmanı kontrolünde ek ilaçlar ile birlikte kullanmaya başladım bugün 27.şubat 2019 kaybedilen kilo -6
İnsülin direnci oldukça yüksek ve triod hormonlarıda neredeyse hiç çalışmayan biri olarak oldukça yüksek.bir kilo kaybı. Yan etkikeri bilinenden başka birşey degil. Uzun süre kilo vermek için uğraşanların iyi bir endokrin uzm. Ile görüşmelerinde fayda var

Sedef
4 yıl önce

Merhabalar ,16 hafta süresince yaklasık kaç iğne kullanılması gerekiyor?

Lotus
3 yıl önce

Kullanmaya dün başladım. Normalde spor ve diyetle kilo verebilen biriyim, ama hormon tedavisi dolayısıyla verdiğim kiloları hızla geri almaya başlayınca endokrinoloji doktorum Saxenda’yı tavsiye etti. Yürüyüş ve sağlıklı beslenme eşliğinde kullanılmasında yarar var. Nasıl olsa bunu kullanıyorum diyerek yemeye devam etmek yanlış olur düşüncesindeyim.

Mustafa
Yanıtla  Lotus
1 yıl önce

Detox yaparak toksinlerden arındıktan sonra kilo vermek kolay oluyor. Aç kalmadan kilo vermek dengeli bir programdır.

Gulnur
3 yıl önce

Merhaba ben 67 ys endokrin dr.önerisi ile başladım.ilâc anlatımindaki hst hepsi sınırda lduğu ve kilo verememem nedeniyle önerdi.164 by.78 kğ başladım 10 günde 2.kg verdim .ilk hft. Mide bulantısı ve baş ağrısı vardı.Şimdi hiç yan etki yaşamiyorum.Bol su iciyor zamanında yiyebildigim kadarla besleniyorum.Hedefim 68 kg.3.ayda gidecek tahmin ediyorum.Uygun olan kişilerin endokrin dr gidip gerekli tetkiklerden sonra kullansınlar derim.Birisi diyet yapsan verirsin demiş.Yapıp veremedigim icin kullanıyorum.Ben her hft.yazmaya bilgi vermeye devam edecegim.Çok tşk.Doktorum.

Cigdem
Yanıtla  Gulnur
1 yıl önce

Herkesin her konuda fikri var malesef. Ben hayatımda 6 kg üzerine çıkmadım. Hormonal garipliklerle birlikte ve herseyi duygusal aclık sanan süper bir dr kadrosu ile 26 kg aldım. Ne diyeti ne yürüyüşü bazen herseyin tıkandıgı an var.

yildiz
3 yıl önce

Ignenin fiyati hakkinda bilgisi olan varmi

özlem
Yanıtla  yildiz
2 yıl önce

bir kutusu 750 TL.

akademikpasa
3 yıl önce

hastanenin diyabet bölümüne gittim. endokronoloji’den hocalarımın da tavsiyesi ile saxenda adlı zayıflama aşısını kullanmaya başladım. iç bulantısı pek yapmadı, ama baş dönmesi yapıyor sanırım. sersemletti. tabi benim başka ilaçlar kullanmam söz konusu. kimbilir etkileşim yapmıştır. yola devam
sorular
1- devlet ücretini karşılamıyor. tanıdık depodan 700’den alabildim.
2- yan etkisiz değil (iç bulantısı yapabiliyor. başdönmesi vb. büyük zararı pek yok)
3- iştahsızlık yaptığı kesin. su içmeyi unutmayın
4- üzerindeki 0,6 ve 3 dereceye kadar giden oran artırımını, doktor gözetiminde artırın. benim hipotrioidim olduğu için hocam 1,8’e kadar çıkacağız, yükseltmeyeceğiz dedi.
5- ekşisözlük haricinde adam akıllı bir yerde hakkında bilgi bulunmuyor, yorulup aramayın
6-ünlü diyetisyenlerin hatta diyabet okulu denilen yerlerde bile bu aşının kullanıldığı düşünüldüğünde, reklamını sadece onlara özel bırakmış olmaları mümkün. ticari kaygı güdülüyor olabilir
7- igne hiç acıtmıyor korkmayın. tipik diyabet iğnesi gibi kullanılıyor. şahsımda vurulduktan 2-3 dk. sonra sersemletme yapıyor sadece
8-3.gün itibariyle diye başlıyorsunuz. hcg diyeti deniliyor adına. normal diyet gibi bile yediklerinize dikkat etseniz, göbek bölgesinde azalma olduğunu hissedebiliyorsunuz.
9- ignenin yanında yürüyüş yapmayı da unutmayın. tek başına etkisi azalır neticede. spor ile etkiyi çoğaltırsınız
10- panik atak, vesvese veya vehim tarzı yaşanan durumlarda, neticede farklı bir iğne, “yola devam deyin, öleceksem öleyim yahu falan rahatlatmalarına girin. çok insana birşey olmamış, bana da olmaz gibi. sık dişini 40 gün” gibilerden…telkin işe yarıyor

slnybnck
3 yıl önce

Saxenda’yı endokrinoloji uzmanın tavsiyesi üzerine aldım 15 günde 86’dan 78’e düştüm iştahı açık bireyler için bir’e bir ürün. Fakat karaciğerimde büyüme ve tahlilerim yüksek çıkınca gastroenteroloji uzmanı ilaçı birakmami söyledi elimde 1 adet tam birde yarıdan biraz daha az olmak üzere 2 tane kalem iğne ve mevcut iğne ucu ile beraber kullanan arkadaşlar almayı dünürse 200’e vericem karacigerimle alakalı rahatsizligim yüzünden maalesef hiçbir ilaç kullanamıyorum

Mihman
Yanıtla  slnybnck
2 yıl önce

Merhaba bana bugün doktorum önerdi yarın ya da sonraki gün almayı düşünüyordum sizinle irtibat kurabilir miyim

Elif
Yanıtla  Mihman
2 yıl önce

Ablacım 1 yıl önce atılmış yorum o ilaç şimdi bozulmustur

Nurten Çileli
Yanıtla  slnybnck
2 yıl önce

Hala geçerliyse ben alırım

kcts
3 yıl önce

Saxenda

8/9/2019 kullanmaya başladım boy 1.76 kilo 82 ile
Sonuçları paylaşıcam

kcts
3 yıl önce

9/10/2019 da kullanmaya başladım
Boy 1.76
Kilo 82
Bakalım neler olacak

bahar
Yanıtla  kcts
2 yıl önce

son durumunuz nedir

excalibur
3 yıl önce

9.09.2019 tarihinde ilacı kullanmaya başladım.
Boyum : 1.83
Kilom : 137.2
Spor ve diyetle beraber uygulayacağım, gelişmeleri buraya ekleyeceğim.

excalibur
3 yıl önce

17.09.2019 ilacın dozunu 1.2 ye çıkardım.
Kilom : 134.0
Bir haftada 3.2 kilo verdim.

Mustafa
Yanıtla  excalibur
2 yıl önce

29 haziran 2020 de Saxenda iğneye başladım kilom 128.9 iken şuan 3mg kullanmaktayim 6.haftam bitti kusma baş dönmesi hiç bi yan etkisi olmadı iştahımda aşırı bi azalmada olmadı toplamda ancak 6 haftada 5 kilo verebildim öyle düşündüğünüz gibi aşırı zayıflatan iştah kesen bi iğne değil önceden ne yiyosaniz şuan yarısını yiyorsunuz 6 hafta sonundada ancak 124 kiloya düşebildim bu arada kilo verirken 2 hafta veriyosun 1 hafta kilo verme mutlaka duruyo az az ve yavaş yavaş oluyo

aysen
3 yıl önce

bir hafta önce 0.6 mg dozundan başladım . diyet yapıp günde 6 km yürüyüş yapıyorum. kullanan arkadaşlarımın dediği gibi olmadım yani mide bulantısı veya aşırı tok hissetmek hala yiyecek düşünüyorum bugün 1.2 dozuna geçtim öğlen pek bi şey yiyemedim ama diyetim , fazla kilolarım ve verdiğim paraya kıyamadığım için normal yemek yemiyorum. başladığım günden (03.03.20) bugüne kadar (10.03.20) 2.400 kg verdim ama hala yememek için kendimi zorluyorum. LÜTFEN BANA SÖYLEYİN BU NORMAL MI?

Ceyda
Yanıtla  aysen
1 yıl önce

Merhaba, beslenme aliskanligi cabuk degismiyor. Muhtemelen psikolojik. Vucudunuz yemek yemek istemiyor, beyninize de bunu inandirin.

Aycin
Yanıtla  aysen
1 yıl önce

Merhaba dediginize gore 1 hafta da 2.400gr vermissiniz.
Bu gayet guzel bir kilo.
1 hafta da 2.400 1 ayda 9.600gr yapar ki bu da gercekten cok guze bir sonuc hatta bu kadar hizli bile verilmese daha iyi.

Başa dön tuşu