Nutella

Nutella, dünyanın en büyük üçüncü çikolata üreticisi olan İtalyan şirketi Ferrero tarafından üretilen şekerli bir fındık kakaosudur.

İlk olarak İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalya’da, baker Pietro Ferrero’nun ülkedeki kakao eksikliğini telafi etmek için çikolataya öğütülmüş fındık eklediği zaman kuruldu.

Bugün, dünyanın dört bir yanındaki insanlar Nutella tüketiyor ve popülaritesi artmaya devam ediyor.

Bu çikolata ve fındık karışımı birçok yönden tüketilir ve yaygın olarak ekmek, krep ve gofretlere sürülerek tüketilir.

Orijinal kakao ve Karadeniz fındıklarıyla özel olarak üretilen Nutella, İtalyan Ferrero şirketinin bir ürünüdür. Güneşten ve nemden uzak bir şekilde özenle saklayarak uzun bir zaman kullanabilirsiniz. Nutella cam kavanozlarda servis edilen bir üründür.

Nutella İçindekiler

Ferrero, Nutella’yı oluşturan basit bileşenlerden gurur duyuyor.

Örneğin, şirket sertifikalı sürdürülebilir palmiye yağı ve kakao da dahil olmak üzere daha sürdürülebilir malzemeler kullanmak için çaba sarf etti.

Nutella aşağıdaki bileşenleri içerir:

 • Şeker: nerede üretildiğine bağlı olarak pancar veya rafine şeker kamışı. Şeker en büyük bileşenidir.
 • Palmiye yağı: yağ palmiye ağacının meyvesinden gelen bir tür bitkisel yağ. Palmiye yağı, ürüne markalı kremsi dokusunu ve yayılabilirliğini verir.
 • Fındık: %100 saf fındık ezmesi. Her kavanoz, bu tatlı fındıkların yaklaşık 50’sinin eşdeğerini içerir.
 • Kakao: Nutella’da kullanılan kakao çekirdeklerinin çoğu Batı Afrika’dan geliyor. İnce bir toz haline getirilir ve çikolatalı bir tat vermek için diğer malzemelerle karıştırılır.
 • Yağsız süt tozu: pastörize yağsız sütten su çıkarılarak yapılır . Süt tozu, normal sütten çok daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve soğutulması gerekmez.
 • Soya lesitini: soya lesitini bir emülgatördür, yani bileşenlerin ayrılmasını önlemeye yardımcı olur, yayılımın pürüzsüz ve düzgün dokusunu korur. Soya fasulyesinden elde edilen yağlı bir madde ve yaygın bir gıda katkı maddesidir.
 • Vanilin: vanilya fasulyesi ekstraktında doğal olarak bulunan bir lezzet bileşeni. Nutella sentetik bir vanilin formu içerir.

Nutella bir fındık ürünü olarak ilan edilirken, şeker içeriğin en büyük kısmını oluşturur. Bunun nedeni, şekerin ağırlığının %57’sini oluşturan ana bileşeni olmasıdır.

İki yemek kaşığı (37 gram) Nutella içerir :

 • Kalori: 200
 • Yağ: 12 gram
 • Şeker: 21 gram
 • Protein: 2 gram
 • Kalsiyum: RDI’NIN %4’ü
 • Demir: 4 % RDI

Nutella az miktarda kalsiyum ve demir içermesine rağmen, çok besleyici değildir ve şeker, kalori ve yağ bakımından yüksektir.

Nutella’nın lezzetli çikolata ve fındık kombinasyonuna direnmek zor olabilir :)

Bununla birlikte, Nutella’nın yüksek miktarda şeker, yağ ve kalori içerdiğini bilmek önemlidir.

Günlük kahvaltınıza Nutella eklemek cazip olsa da, bu çikolatayı bir tatlı olarak düşünmek en iyisidir. Diğer yüksek şekerli ürünlerde olduğu gibi, alımınızı ılımlı hale getirdiğinizden emin olun.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
5 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Beraat Akansel
Beraat Akansel

Çok eskiden küçükken çokokrem delisiydik sonra nutellayı farkettik ve şimdi çokokremin tadı leş gibi geliyor nutella da zaman içerisinde tadı değişti ama hala piyasadaki ev yapımı olanlar ya da sarelle hariç en iyisi nutella ekmeğe sürüp yemeye bayılıyorum

Yağmur
Yağmur

Nutella çok ünlü ve lezzetli, tatlı ve hızlı bir şey yemek istediğinizde sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Nutella’yı gofretlerimin üzerine koyduğumda ve biraz çilek eklediğimde gerçekten çok seviyorum. Parmaklarımı yaladığımı bilirim ehehehehe

Duygu Dinç
Duygu Dinç

Ben bu ürün için bir ENAYİYİM!! Bunu fıstık ezmesi gibi bir kaşık kaşık yiyebilirim. Fındık ve kakao – evet, lütfen!! . Bazen sadece bir parça ekmek alıyorum, kızarmış ya da değil, oraya bol bol sürüyorum!! Çok lezzetli!! Ben bir Nutella ucubesiyim, lol

Merve99
Merve99

Nutella seviyorum …Haftada bir veya iki kez Nutella olmadan yaşayamam … Nutella’nın olmadığı bir dünya çocukluğumdan beri pek olası görünmüyor. ….

Berfin-Kpop
Berfin-Kpop

12 yaşındayım Nutella’yı ilk kez denedim, büyük bir çikolata hayranı değilim, ama bu harika bişi . Kesinlikle yeniden alcam

Başa dön tuşu
5
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x