Aknetrent

Aknetrent Nedir?

Aknetrent (izotretinoin) şiddetli akne tedavisinde kullanılan reçeteli bir ilaçtır. Etken maddesi izotretinoin bir çeşit A vitamini formudur. Retinoidler olarak bilinen bir ilaç sınıfına aittir. Aknetrent, 10mg ve 20 mg’lık yumuşak jelatin kapsül formda satılmaktadır.

Aknetrent Ne İçin Kullanılır?

Aknetrent daha çok standart tedaviye yanıt vermeyen ve yara izi bırakma riski olan derin, ağrılı kist ve nodül formundaki aknelerin tedavisinde kullanılır. Standart tedavi 4-6 ay arası sürer.

Aknetrent’in Yaygın Yan Etkileri

  • Kan ve Lenf Sistemi Hastalıkları: Trombosit eksikliği veya fazlalığı, Anemi(kansızlık) ve kırmızı kan hücrelerinin sedimentasyon oranının yükselmesi
  • Göz hastalıkları: Blefarit (göz kapağı iltihabı), konjunktivit, göz kuruluğu ve göz iritasyonu
  • Karaciğer sorunları: Transaminaz değerlerinde artış (karaciğer sorunlarına işaret eder).
  • Deri hastalıkları: Dudaklarda kuruma, kızarma ve ağrılı çatlaklar, kaşıntı ve döküntülü kızarıklık, dermatit, ciltte kuruluk, hassasiyet ve bölgesel soyulma,
  • Kas ve iskelet sistemi sorunları: Eklem, kas ve sırt ağrısı (özellikle çocuklar ve ergenlerde)
  • Solunum ve göğüs hastalıkları: Soğuk algınlığı, burun kanaması ve burunda kuruluk
  • Baş ağrısı,
  • Kolesterol artışı,
  • Kanda glukoz artışı,
  • İdrarda kan ve proteinüri (idrarda normalden daha yüksek protein)
0 0 Oy
Ürünü Değerlendir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
sansar
sansar

yogun sivilce problemlerinden benim gibi dert yanan bireylerin doktorun onunde bilmem kac küsürlük yan etkiyi okuyup altina da bu yan etkileri kabul ettiginize dair bir imza atip alabildiginiz bir hap. hap halkinda entry girilmedigi icin biraz yazayim yahu. bu yan etkiler nedir derseniz agizda kuruluk (ki bu hapi kullanirken ictiniz su miktarini baya arttirmaniz gerekiyor. guzel bobreklerimize bisey olmasin) , dudaklarda catlama, eklem agrilari, biraz da sinir diyorlar amma ben bunu kendimde goremedim . gibi gibi bir suru etki. hap sorunu temelden cozdugu icin genelde tedavi bittikten sonra eskiye oranla %90 sivilcelerinizde azalma ve teninizde bir guzellik olusuyor. 2 aydir kullaniyorum su ana kadar ne bir böbrek problemi ne de baska rahatsiz edici bir problem yasamadim. zaten doktorunuza aydan aya kan tahlili vermek zorundasiniz. yani o ay kan degerleriniz düşükse hap yazılamıyor. 2 ay icinde bike yuzumdeki degisimi de soylemeden geçemeyeceğim.

Başa dön tuşu
1
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x