Tetradox

Tetradox nedir?


Tetradox, vücuttaki bakterilerle savaşan bir tetrasiklin içeren antibiyotiktir. Doksisiklin, akne, idrar yolu enfeksiyonları, bağırsak enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonları, göz enfeksiyonları, bel soğukluğu, klamidya, sifiliz, periodontitis (diş eti hastalığı) ve diğerleri gibi birçok farklı bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmek için kullanılır.

Tetradox ayrıca rosacea’nın neden olduğu lekeleri, şişlikleri ve akne benzeri lezyonları tedavi etmek için kullanılır. Rosaceanın neden olduğu yüz kızarıklığını tedavi etmeyecektir.

Bazı doksisiklin formları sıtmayı önlemek, şarbonu tedavi etmek veya akarlar, keneler veya bitlerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için de kullanılır.

Tetradox, tetrasiklin antibiyotikleri olarak bilinen ilaç sınıfına aittir . Bakterileri öldürerek veya büyümelerini engelleyerek çalışır. Bununla birlikte, bu ilaç soğuk algınlığı, grip veya diğer virüs enfeksiyonları için işe yaramayacaktır.

Bu ilaç sadece doktorunuzun reçetesiyle alınabilir.

Tetradox nasıl kullanılır?

Bu ilacı aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alın . Daha fazlasını almayın, daha sık içmeyin ve doktorunuzun emrettiğinden daha uzun süre içmeyin. Bunu yapmak, yan etki olasılığını artırabilir.

Bu ilaç hasta talimatlarıyla birlikte gelir. Talimatları dikkatlice okuyun ve uygulayın. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza sorun.

Kapsülü bütün olarak yutunuz . Kırmayın, ezmeyin, çiğnemeyin veya açmayın. 

Boğazda tahriş ve ülser oluşmasını önlemek için bol sıvı tüketin.

 • Bu ilacı otururken veya ayakta dururken tam bir bardak su ile almalısınız.
 • Boğaz tahrişini önlemek için bu ilacı aldıktan hemen sonra uzanmayın.

Enfeksiyonunuzun tamamen temizlenmesine yardımcı olmak için, birkaç gün sonra daha iyi hissetmeye başlasanız bile , bu ilacı tedavinin tamamı boyunca almaya devam edin . Bu ilacı almayı çok erken bırakırsanız belirtileriniz geri gelebilir.

Tetradox yan etkileri

Yaygın yan etkiler

Bu yaygın yan etkiler her 10 kişiden 1’inde görülür. İlacı almaya devam edin, ancak bu yan etkiler sizi rahatsız ediyorsa veya geçmezse doktorunuzla veya eczacınızla konuşun:

 • baş ağrısı
 • hasta hissetmek veya hasta olmak (bulantı veya kusma)
 • güneş ışığına duyarlı olmak

Ciddi yan etkiler

Ciddi yan etkiler nadirdir ve 1000 kişide 1’den azında görülür.

Aşağıdaki durumlarda hemen bir doktor çağırın:

 • Açıklayamadığınız morarma veya kanama (burun kanamaları dahil), boğaz ağrısı, yüksek ateş (38C veya üstü) ve kendinizi yorgun veya genel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız – bunlar kan problemlerinin belirtileri olabilir
 • Kan veya mukus içeren ishal (muhtemelen mide krampları ile) – 4 günden uzun süren şiddetli ishaliniz varsa, ayrıca bir doktorla konuşmalısınız.
 • kulaklarınızda çınlama veya uğultu
 • koyu renkli çişli soluk dışkı, sarı ten veya gözlerinizin beyazları sararır – bu, karaciğer problemlerinin bir işareti olabilir
 • tetradox kullanmaya başladığınızdan beri başlayan eklem veya kas ağrısı
 • şiddetli baş ağrıları, kusma ve görme ile ilgili sorunlar – bunlar beyninizin etrafındaki baskı belirtileri olabilir
 • tabanından çıkan bir tırnak – bu, foto-onikoliz adı verilen güneş ışığına bir reaksiyon olabilir.
 • ağrılı veya şişmiş ağız, dudaklar veya dil
 • midenizde kanlı ishal, mide bulantısı ve kusma ile birlikte veya tek başına şiddetli ağrı – bunlar pankreatit belirtileri olabilir
 • yutkunurken zorluk veya ağrı, boğaz ağrısı, asit reflü, daha az iştah veya yemek yediğinizde kötüleşen göğüs ağrısı – bunlar iltihaplı yemek borusu (özofajit) veya yemek borusu ülseri belirtileri olabilir

Ciddi alerjik reaksiyon

Tetradox’a alerjik reaksiyonlar yaygındır ve 100 kişide 1’den fazlasında görülür.

Nadir durumlarda, doksisiklin ciddi bir alerjik reaksiyona ( anafilaksi ) neden olabilir.

Bunlar tetradox’un tüm yan etkileri değildir. Tam liste için ilaç paketinizin içindeki prospektüse bakın.

Tetradox hakkında sık sorulan sorular

Tetradox almayı unuttum ne yapmalıyım?

Bu ilacın bir dozunu kaçırırsanız, mümkün olan en kısa sürede alınız. Bununla birlikte, bir sonraki dozunuz için zaman gelmişse, kaçırılan dozu atlayın ve normal doz programınıza geri dönün. Dozları ikiye katlamayın.

Tetradox nasıl etki eder?

Tetradox, tetrasiklin antibiyotikleri adı verilen bir ilaç grubundandır. Bu antibiyotikler, hayatta kalmak için ihtiyaç duydukları proteinleri yapmalarını engelleyerek bakterileri öldürür.

Tetradox ne zaman işe yarar?

Çoğu enfeksiyon için, birkaç gün içinde daha iyi hissetmelisiniz.
İlacınızı bitirene kadar tetradox almaya devam etmeniz çok önemlidir. Daha iyi hissetseniz bile bunu yapın. Enfeksiyonun geri gelmesini durdurmaya yardımcı olacaktır.

Tetradox işe yaramazsa?

Rosacea’nız varsa, tetradox onu tedavi etmek için yavaş çalışır. Doktorunuz, ilacın ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmek için genellikle 4 ila 6 hafta sonra sizi gözden geçirecektir.
Başka bir enfeksiyon için tetradox alıyorsanız, 3 gün sonra kendinizi daha iyi hissetmiyorsanız doktorunuza söyleyin. 
Sıtmayı önlemek için tetradox alıyorsanız, farklı hissetmeyeceksiniz. tetradox reçete edildiği şekilde almalı ve sıtmanın olduğu bölgeden ayrıldıktan sonra 4 hafta boyunca almaya devam etmelisiniz.

Tetradox doğum kontrol hapını etkiler mi?

Tetradox, doğum kontrol hapı ve acil kontrasepsiyon dahil hiçbir doğum kontrol yöntemini etkilemez.

Tetradox doğurganlığı etkiler mi?

Doksisiklin almanın hem erkeklerde hem de kadınlarda doğurganlığı azaltacağını gösteren net bir kanıt yok.
Bununla birlikte, hamile kalmaya çalışıyorsanız, almadan önce bir eczacı veya doktorunuzla konuşun.

Tetradox dişte leke bırakır mı?

Tetradox, kalsiyuma bağlanarak büyüyen kemiklerde ve dişlerde birikebilir. Bu dişleri lekeleyebilir.
Sadece büyüyen kemiklerde ve dişlerde olur. Bu nedenle doksisiklin 12 yaşın altındaki çocuklara veya hamile veya emziren kadınlara verilmez.

Tetradox alkol ile birlikte kullanılır mı?

Tetradox ile alkol içmekten kaçının. Alkol onun düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bununla ilgili sorularınız varsa doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Tetradox fiyatı 2021?

3 mart 2021 itibariyle 100mg tetradox 11.06 tl’dir.

Tetradox prospektüsünü buradan görüntüleyebilirsiniz : https://kullananvar.com/wp-content/uploads/2021/03/6738-tetradox-100-mg-kapsul-kt.pdf

Kaynaklar ve referans :

https://medlineplus.gov/druginfo/meds/a682063.html

https://bnf.nice.org.uk/drug/doxycycline.html

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
2 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Rana
Rana

“Rosacea için bi süredir tetradox kullanıyorum. Son bi kaç gündür, biraz bulanık görme eşliğinde korkunç bir baş dönmesi yaşıyorum. Acil servise neden böyle hissettiğimi öğrenmek için yaptığım bir yolculuktan sonra, sorunlarıma neden olup olmadığını görmek için bunu almayı bıraktım. Tabii ki sorun bu ilaçtı. Şimdi 3 gündür kullanmadıktan sonra kendimi çok daha iyi hissetmeye başladım. Sivilceme yardımcı oldu ama yan etkilerle başa çıkamadım. “

Büşra Sultan Dayı
Büşra Sultan Dayı

Yaklaşık bir haftadır doksisiklin alıyorum ve sonunda sivilcemde iyileşme görüyorum. Her gün fotoğraf çekiyorum ve ilk günler korkunçtu. Sivilcem daha da kötüleşti ve biraz depresyona girmeye başladım. Hala sivilcelerim ve beyaz irinleri var, ancak yanaklarımın her yerinde sivilceler olsa da cildimde bir farklılık görebiliyorum. Önümüzdeki günlerde güncelleyeceğim.

Başa dön tuşu
2
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x