Argan Yağı nedir? Faydaları nelerdir? Ne için kullanılır? Kullanıcı Yorumları

Argan Yağı Faydaları

Yüzyıllar boyunca Faslı Berberi kadınları , ciltlerini sağlıklı ve genç tutmak için argan ağaçlarından elde edilen yağa güvendiler. Bir zamanlar iyi korunmuş bir sır olan yoğun altın yağı, olağanüstü yüksek A ve E vitamini konsantrasyonu nedeniyle artık Batı dünyasında hem cilt hem de saç için mucize bir tedavi olarak selamlanıyor .

Yetişme ortamı

Argania spinosa ağaçları bir zamanlar Kuzey Afrika’da bulunmasına rağmen , bugün türler yalnızca güneybatı Fas’ta yetişiyor. Nesli tükenmekte olan ağaçlar artık UNESCO ve petrol yetiştiriciliğini izleyen diğer koruma çabaları tarafından korunmaktadır. Bir ekosistem restorasyon projesi, argan ağaçlarının büyümeye, petrol üretmeye ve petrolü çıkarmaktan ve satışından faydalanmaktan sorumlu yerel kadınlar için iş fırsatları yaratmaya devam edeceğini garanti ediyor. Tüm argan yağı, karı Berberi kabilesi arasında dağıtan bu kooperatifler tarafından üretilir.

Argan ağaçları, değerli yağı içeren badem büyüklüğünde meyveler üretir. Geleneksel olarak Berberi kadınları, keçi atıklarından sindirilmemiş argan çukurlarını toplayarak yağı çıkarırdı. Çukurlar daha sonra öğütüldü ve yağ üretmek için preslendi. Bu geleneksel yöntem hala Fas’ın bazı bölgelerinde kullanılırken, günümüzde satılan argan yağının çoğu modern hasat teknolojileri kullanılarak çıkarılmaktadır.

Kozmetik faydalar

Saf argan yağı, dünyadaki en nadir yağlardan biridir ve zengin vitamin ve mineral konsantrasyonu ile saygı duyulur. Yağ, sağlıklı cilt ve saç için hayati öneme sahip yüksek düzeyde tokoferoller, güçlü antioksidanlar içerir. Yüksek seviyelerde karoten, fenolik asit, skualen ve fenoller de yağın kozmetik değerine katkıda bulunur. Yağ, her ikisi de iyileştirici ve nemlendirici özelliklerine katkıda bulunan% 42,8 oleik yağ asitleri ve% 36,8 linoleik yağ asitlerinden oluşur . Argan yağı ayrıca kolajeni korumaya ve cildi yumuşatmaya yardımcı olan skualenler içerir. Yağda bulunan fenolik bileşikler, cildi kirleten ve cansız, cansız ve kuru bırakan zararlı serbest radikallerden cildi korumaya yardımcı olur.

Cilt faydaları

Kozmetik dereceli argan yağı, yağ asitleri bakımından yüksektir ve cildi daha yumuşak bırakacak yoğun bir nemlendiricidir. Yağı gece uygulayın ve siz uyurken sihrini yerine getirmesine izin verin. Bir pamuk topunun üzerine az miktarda yağı sürün ve yukarı doğru hareketlerle yüze masaj yapın.

Argan yağı tüm vücudu nemlendirmek için de kullanılabilir. Duştan veya banyodan sonra yağı cilde nazikçe masaj yapın. Ellerde ve ayaklarda kullanmak için az miktarda yağı vücut nemlendiricisiyle karıştırabilirsiniz. Cilt beslenir, nemlenir ve kadifemsi bir pürüzsüzlük sağlar.

Yağ ayrıca akne izleri, romatizmal durumlar ve diğer cilt problemleri üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Yağda bulunan yüksek E vitamini konsantrasyonu egzama ve sedef hastalığı semptomlarını hafifletebilir . Argan yağını düzenli olarak uygulamak, çatlakların görünümünü de azaltabilir.

Yağ, makyaj yapmadan önce sabah da kullanılabilir. Argan yağı cilt tarafından hızla emilir ve maksimum faydayı elde etmek için sadece birkaç damla gerekir. Hiçbir yağlı kalıntı geride kalmaz ve argan yağının göz çevresinde kullanımı güvenlidir.

Tırnak güçlendirici

Argan yağı, kırılgan veya zayıf tırnakları güçlendirmek için de kullanılabilir. Tırnak kırılmasını azaltacak ve tırnak etlerini yumuşatacak bir formül oluşturmak için eşit miktarda limon suyu ve argan yağını karıştırın . Bu solüsyonda sadece on dakika bekletildikten sonra sonuçları hissedeceksiniz ve tırnaklar daha parlak görünecektir.

Sağlıklı saç

Yağ, saça parlak bir parlaklık kazandırmak ve kırık uçları onarmak için özellikle yararlıdır . Kuru saça bol miktarda argan yağı sürün ve ılık nemli bir havluya sarın. Yağı yıkamadan önce en az 30 dakika bekletin. Kuru cildin neden olduğu kepek ve diğer kafa derisi rahatsızlıklarını gidermek için yağ köklere de masaj yapılabilir . Kuru, kıvırcık saçlar sadece birkaç damla yağ ile ovularak sakinleştirilebilir. Haftada iki kez kullanılan argan yağı, kuru, donuk saçları parlak ve sağlıklı saçlara dönüştürür.

Ürün Bilgilerini Görüntüle
Sorumluluk Reddi: kullananvar.com, bu makale kapsamında verilen bilgilerin doğruluğunu veya eksiksizliğini onaylamaz veya garanti etmez ve bunlar kesinlikle internetten toplanan karma veriler içermektedir. kullananvar.com, bu makalede verilen bilgilerle yürütülen herhangi bir hizmetin (sağlık , tüketim , satın alım vb.) herhangi bir yönünden sorumlu tutulamaz.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x