Elma Hakkında Tüm Bilgiler : Faydaları, Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Dozaj

Elma, rengi yeşilden kırmızıya kadar değişen tatlı ve gevrek bir meyvedir. Bir dizi sağlık sorununu yönetmede ve önlemede yardımcı olduğu için günde bir elmanın doktoru uzak tuttuğu haklı olarak söylenir.
Elma pektin lifi açısından zengindir ve metabolizmayı geliştirmeye yardımcı olur. Nihayetinde kilo yönetimine yardımcı olan tokluk hissini teşvik eder. Günlük elma alımı diyabet riskini de azaltabilir. Ayrıca antioksidanların varlığı nedeniyle bağışıklık sisteminin yanı sıra beyin sağlığını da güçlendirir.
Ayurveda’ya göre, Elma Rechana (müshil) yapısına sahiptir ve sabahları alındığında uygun sindirime yardımcı olur.
Elma posası ve baldan oluşan bir macun uygulamak, anti-enflamatuar özelliği nedeniyle akne ve sivilceleri azaltmaya yardımcı olur.

ELMANIN FAYDALARI

Elmanın Diabetes mellitus (Tip 1 ve Tip 2) için faydaları nelerdir?

Elma, yüksek düzeyde çözünür lif pektin nedeniyle diyabet yönetiminde faydalı olabilir. Kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Elmanın Obezite için faydaları nelerdir?

Elma çözünebilir pektin ve fitokimyasallar açısından zengindir. Çözünebilir pektin tokluk hissine neden olur. Ayrıca, pektin ve fitokimyasallar birlikte lipid metabolizmasını artırır ve kolesterol seviyelerini düşürür. Böylece, elma kilo kaybı yönetiminde faydalı olabilir.

Elmanın Kabızlık için faydaları nelerdir?

Elma antioksidanlar açısından zengindir. Bağırsak hareketliliğini artırmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, elma kabızlık tedavisinde faydalı olabilir.

Elmanın Kalp hastalığına faydaları nelerdir?

Elma flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengindir. Bunlar kolesterolün düşürülmesine ve kan pıhtılarının oluşumuna yardımcı olur. Bu nedenle, elma kalp sorunlarının yönetiminde faydalı olabilir.

İskorbüt hastalığı için elmanın faydaları nelerdir?

Elma, C vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan İskorbüt hastalığının tedavisinde faydalı olabilir. Elmanın, içindeki C vitamini nedeniyle antiskorbütik aktiviteye sahip olduğu söylenmektedir.

Elmanın Ateş İçin Faydaları Nelerdir?

Elma, triterpenoidlerin varlığı nedeniyle ateş yönetiminde faydalı olabilir. Bir triterpenoid olan Friedelin ateş düşürücü aktiviteye sahiptir. Diğer bazı triterpenoidler de antiinflamatuar aktiviteye sahiptir.

Diş Çıkarma problemi için Elmanın faydaları nelerdir?

Elma malik asit ve tanen içerir. Malik asit diş etlerini uyarır ve doğal bir diş temizleyici görevi görür. Tanenler, periodontal ve diş eti hastalıklarına neden olan mikropların büyümesini engeller.

Akciğer kanseri için elmanın faydaları nelerdir?

Elma, antioksidan aktiviteye sahip phloretin (bir fenol) olarak bilinen bir bileşik içerir. Ayrıca çoğalmayı engeller ve akciğer kanseri hücre ölümünü indükler. Bu nedenle, elma akciğer kanseri yönetiminde faydalı olabilir.

Saman nezlesi için elmanın faydaları nelerdir?

Elma, polifenollerin varlığı nedeniyle saman nezlesi (alerjik rinit) yönetiminde faydalı olabilir. Bunlar histamin salınımını engeller ve iltihabı bastırır. Bu da burun akıntısını ve hapşırma ataklarını azaltır.

Elmanın Ateroskleroz (arterlerin içinde plak birikimi) için faydaları nelerdir?

Elma, antioksidanlar ve flavonoidlerin varlığı nedeniyle metabolik sendromun yönetiminde faydalı olabilir. Flavonoidler kan basıncını ve kan glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürür ve plak oluşumunu durdururlar. Bu, tıkanmış arterler veya ateroskleroz riskini azaltabilir. Elmadaki antioksidanlar arteriyel basıncı azaltır. Bu koşulların yönetimi böylece metabolik sendrom riskini azaltabilir.

Elmanın Alzheimer hastalığı için faydaları nelerdir?

Elma antioksidanlar açısından zengindir ve aynı zamanda nöroproteksiyon sağlar. Alzheimer hastalığının gelişimine yol açan beta amiloid artışını baskılar. Ayrıca yaşa bağlı nörodejenerasyonu da engeller.

Safra kesesi taşları için elmanın faydaları nelerdir?

Yeterli bilimsel kanıt bulunmamasına rağmen, Elma ve Elma suyu safra kesesi taşlarının yönetiminde faydalı olabilir.

Elmanın Kansere Faydaları Nelerdir?

Elma antioksidanlar, fenolik asitler ve flavonoidler açısından zengindir. Kanser hücresi oluşum yollarına müdahale ederek kanser hücrelerinin ilerlemesini engellerler.

Elmanın Saç Dökülmesine Faydaları Nelerdir?

Elma polifenoller açısından zengindir. Elmadan elde edilen bir polifenol olan Procyanidin B-2’nin topikal uygulaması, erkek tipi kelliğin yönetimi için yararlı olabilir.


ELMA KULLANIRKEN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Hazımsızlığınız varsa elmadan kaçının çünkü elmanın kabuğunun sindirimi zordur ve sorununuzu daha da kötüleştirebilir.

Elma suyu kan şekeri seviyesini yükseltebilir. Bu nedenle, diyabet hastasıysanız elma suyu içerken kan şekerinizi düzenli olarak kontrol etmeniz önerilir.

Elma meyvesi ezmesini veya suyunu cilt üzerinde süt veya lor ile birlikte kullanın. Bunun nedeni aşırı hassas cilt üzerine uygulandığında kuruluğa neden olabilmesidir.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Elmanın kimyasal bileşenleri nelerdir?

Elma zengin bir protein, yağ, mineral, lif ve karbonhidrat kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, fosfor, demir, A, C ve B vitamini içerir.

Günde kaç elma yiyebilirim?

Elma bir “süper gıda” olmasına rağmen ortalama 95 kalori içerir. Bu nedenle, diyet yapıyorsanız Elma yerken genellikle kalori alımınızı kontrol etmeniz önerilir.

Elma çekirdekleri ölüme neden olabilir mi?

Elma tohumları, zehirli olan siyanür içerir. Elma çekirdeklerini yemek siyanür zehirlenmesine ve daha sonra ölüme neden olabilir. Siyanür midede serbest kalır, bu nedenle semptomların ortaya çıkması birkaç saat sürebilir.

Geceleri elma yiyebilir miyim?

Sabahları elma yemek en iyisidir. Elmayı gece veya akşam yerseniz, bu meyve bağırsak sağlığınız için zararlı hale gelebilir.

Elma zehirli midir?

Hayır, elmalar çok sağlıklıdır ancak bazen raf ömürlerini uzatmak için bazı zehirli kimyasallar ve balmumu püskürtülür. Bu nedenle tüketmeden önce iyice yıkamanız tavsiye edilir.

Elma astımı önlemeye yardımcı olabilir mi?

Evet, elma içerdiği doğal antioksidanlar sayesinde astımı önlemeye yardımcı olur. Elmada bulunan doğal antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşır ve oksidatif stresi azaltır. Vücuttaki oksidatif stres, astıma neden olabilecek bazı alerjilerin tetiklenmesinden sorumludur. Ayrıca astıma neden olan iltihap aracılarının aktivitesini de engeller.

Elma astımı önlemeye yardımcı olabilir mi?

Evet, elma içerdiği doğal antioksidanlar sayesinde astımı önlemeye yardımcı olur. Elmada bulunan doğal antioksidanlar serbest radikallere karşı savaşır ve oksidatif stresi azaltır. Vücuttaki oksidatif stres, astıma neden olabilecek bazı alerjilerin tetiklenmesinden sorumludur. Ayrıca astıma neden olan iltihap aracılarının aktivitesini de engeller.

Hamilelikte elmanın faydaları nelerdir?

Elmanın, çeşitli besin maddelerinin varlığı nedeniyle hamilelik sırasında son derece faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu besinler kemik sağlığını iyileştirir, hamile kadınlarda diyabet ve kilo yönetimini sağlar. Ayrıca beyin, gastrointestinal ve kardiyovasküler sağlık üzerinde de olumlu etkileri vardır. Elma alımı fetüste akciğer komplikasyonları riskini de azaltabilir.

Elma kemik sağlığına iyi gelir mi?

Evet, elma potasyum, magnezyum ve C vitamini gibi bazı besinlerin varlığı nedeniyle kemik sağlığına iyi gelir. Bu besinler kemik yoğunluğunu artırabilecek kalsiyum atılımını azaltır. Böylece kemiklerin kırılmasını ve osteoporoz gibi diğer ilişkili sorunları önler.

Elma yaşlanma karşıtı etkiler için kullanılabilir mi?

Elma özü antioksidanlar ve flavonoidler açısından zengindir. Ciltteki nem içeriğini artırarak pürüzleri ve kırışıklıkları azaltır. Flavonoidler ayrıca cildi UV kaynaklı cilt hasarına karşı korur.

Elma akne için kullanılabilir mi?

Elma, anti-enflamatuar aktiviteye sahip polifenoller açısından zengindir. Elma suyu özünün cilde uygulanması sebum üretimini yönetmede ve akneyi kontrol etmede faydalı olabilir, ayrıca akne çevresindeki ağrı ve kızarıklığı azaltabilir.

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu