jaguar x type

Ürün Bilgilerini Görüntüle
0 0 Oy
Ürünü Değerlendir
Abone Ol
Bildir
1 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
kuzey

sahibi olduğum araçtır.
2018 ağustosunda 2.0d 2007 model bir x-type aldım. aldığım aracın ilanda kalma süresi 1 gün bile değildi. tabi bunda ilk sahibinin satması ve tamamen servis bakımlı olması etkili oldu. yani geçmişini bildiğim bir aracı almış oldum.
bu araç aynı yıllarda üretimi yapılan ford mondeo ile aynı motor ve yürüyen aksama sahip. tabi burada bir “ancak” bağlacı gelecek. zira jaguar kendi araçlarındaki parçaları birebir mondeo’dan almadı. birçok parça milimetrik düzeyde farklar söz konusu. örneğin yağ soğutucu termostat iki araçta da aynı gibi görünmesine rağmen jaguarlarda uzun süre kullanılamıyor ve tekrar değişim gerekiyor. renkleri ve parça kodları da farklı bu arada. (değiştirdim oradan biliyorum) yine ingiltere forumlarında ön takımla ilgili parça kullanımında bu bahsettiğim küçük farklar nedeniyle lastiklerin farklı aşınması sorununu yaşayanları da gördüm. bu maalesef ford parçalarıyla uyumlu o yüzden sıkıntı yaşamazsınız tezini çürütüyor biraz.
araç dizel olduğu için içeriye düşünülenden fazlaca ses alıyor. ama performans olarak üzmeyen bir araç olduğunu belirtmek isterim.
aracın en dikkat çekici aksesuarı ön kaputtaki heykelcik. avrupa’da yasaklandı ama ülkemizde serbest. kaputta bir delik açılarak takılabilir. (2018 yılı için ortalama 350-400tl’dir fiyatı)
araç tüketim olarak düşünülenin çok altındadır. ankara-antalya arasında 5 litreyi yakalamıştım 100km ortalama tüketimde. hızım da 100km nin altına inmemişti. şehir içinde yoğun trafikte ve sakin kullanımda (agresif dur-kalk yapılmazsa) 7 lt yi hiç geçmedi.

aracın siyah duman atması yağ yakmasından değil egr sisteminden kaynaklanır. araç euro5 standartında bir egsoz emisyonunu sağlamak için çıkarttığı egsoz gazını tekrar motora verir yeniden yakar. yeni nesil bütün dizel araçlarda bu sistem vardır. (adları farklı olsa da) bu nedenle de arada bir yüksek devirde kullanım tavsiye edilir. çünkü bu egr’de kurum birikmesi söz konusu olabilir devamlı düşük devirde kullanımda. ben egr sistemini kapattım. bizde euro4 standartları muayeneden geçmek için yeterli şu anki mevzuatla. siyah duman mevzusu kapandı böylece.

araç her ne kadar 10 yaş üzeri ve fiyat olarak da eski sayılabilecek bir clio ile aynı fiyatta olsa da algısı hala oldukça yüksek ve premium bir etkiye sahip. bunu yolda bakışlardan hissetmek güzel ve doğru bir karar verildiği düşüncesini canlı tutuyor. iç tasarımda yoğun şekilde deri kullanılması, maun ön konsol gibi detaylar lüks algısını hep yaşatıyor kullanıcısına.

şu an eksiklik olarak multimedya sistemini görüyorum. araç yalnızca orijinal cd çalıştırıyor. aux, bluetooth ve usb den müzik dinlenemiyor. bluetooth ile sadece telefon görüşmesi mümkün medya aktarımı yok.

fiyat/performans olarak alınabilecek bir araç olarak değerlendirilebileceğini düşünmekteyim. mevcut algıya mahkum olup hemen satabileceğiniz araçlara yönelme konusunda özgürsünüz. ama devamlı, ben de bu arabayı istedim ama cesaretim olmadı dersiniz. en güzeli isteyip sahip olmaktan korkmaya devam edebilirsiniz.
ne zaman zaten istediğimizi yaptık ki…

Beylikdüzü Temizlik Şirketi
Başa dön tuşu
1
0
Bu ürüne ücretsiz bir şekilde kayıt olmadan yorum yapmak için bana dokun.x
()
x