Artrit: Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Eklem ağrısı, eklem sertliği olarak da bilinir.

Artrit, eklemleri ve kemikleri (özellikle dizler, dirsekler, bilekler ve ayak bileği) etkileyen yaygın bir durumdur. Artrit semptomları genellikle yavaş yavaş ortaya çıkar veya bazen aniden ortaya çıkabilir. Belirti ve semptomlar eklem ağrısı ve sertliği, eklemlerin şişmesi, eklemlerin hareket açıklığında azalma veya eklem çevresindeki deride kızarıklığı içerir.

Artrit tipine bağlı olarak farklı nedenler vardır. En yaygın türleri osteoartrit ve romatoid artrittir. Artrit için risk faktörleri arasında aile öyküsü, yaşlılık, önceki eklem yaralanması, obezite, sigara içme vb.

Tedavinin temel amacı ağrıyı azaltmak, eklemlerde herhangi bir ek hasarı önlemek ve eklem hareketliliğini iyileştirmektir. Yönetim, ilaçların kullanımını, ameliyatı, kilo yönetimini ve egzersizleri içerir.

Artrit Nedenleri

Artrit tipine bağlı olarak farklı nedenler vardır. En yaygın türler şunlardır:

Osteoartrit
Osteoartrit, dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen artritin en yaygın şeklidir. En yaygın semptomlar eklem ağrısı ve sertliğidir ve eklem kıkırdağının ve alttaki kemiğin parçalanmasına neden olur.

Romatoid artrit
Romatoid artrit veya RA, otoimmün ve inflamatuar bir hastalıktır. Genellikle sıcak, şiş ve ağrılı eklemlerle sonuçlanır.

Gut
Gut, eklemlerinizde ağrı ve şişmeye neden olan bir artrit türüdür. Tekrarlayan kırmızı, hassas, sıcak ve şiş eklem atakları ile karakterizedir. Gut, kandaki sürekli yüksek ürik asit seviyelerinden kaynaklanır.

Juvenil idiyopatik artrit
Eskiden juvenil romatoid artrit olarak bilinen jüvenil idiyopatik artrit, 16 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen artrit türüdür. Bu artrit türü, büyüme sorunları, eklem hasarı ve göz iltihabı gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Ankilozan spondilit
Ankilozan spondilit, omurganın belirli bölgelerinde iltihaplanmaya neden olan bir kronik artrit türüdür. Bu, özellikle sabahları ve hareketsizlik dönemlerinden sonra bel ve kalçalarda ağrı ve sertliğe neden olur.

Psoriatik artrit
Psoriatik artrit, eklem iltihabına neden olan ve cilt durumu sedef hastalığı ile ortaya çıkan kronik, otoimmün bir artrit şeklidir. Sedef hastalığı kırmızı, pullu döküntülere ve kalın, çukurlu tırnaklara neden olur.

Reaktif artrit
Reaktif artrit, vücudunuzdaki bir enfeksiyonun neden olduğu bir eklemde ağrı veya şişliktir. Aşırı ağrılı, şiş eklemlere neden olur ve kişi kendini çok yorgun hisseder.

Septik artrit
Septik artrit, bulaşıcı artrit olarak da bilinir ve genellikle bakterilerden kaynaklanır. Ayrıca bir virüs veya mantardan da kaynaklanabilir. Bu tip artrit tipik olarak etkilenen eklemde aşırı rahatsızlığa ve zorluğa neden olur. Eklem şişmiş, kırmızı ve sıcak olabilir ve ateşiniz olabilir.

Artrit Belirtileri

Belirtilere dayanarak eklem ağrınızın artritten kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin olarak bilmek zor olsa da, genellikle bir doktora danışmanız gerektiğini gösteren bazı işaretler vardır. Dört temel işaret şunları içerir:

Ağrı: Artritten kaynaklanan ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir. Dinlenirken veya hareket halindeyken ortaya çıkabilir. Ağrı vücudun bir bölümünde veya birçok farklı bölgesinde olabilir.

Şişme: Bazı artrit türleri, etkilenen eklemin üzerindeki cildin kızarmasına ve şişmesine, dokunulduğunda sıcak hissetmesine neden olur. Üç gün veya daha uzun süren veya ayda üç defadan fazla meydana gelen şişlik, doktora gitmeyi gerektirir.

Sertlik: Bu, özellikle sabahları uyanırken veya bir masada oturduktan veya uzun süre arabaya bindikten sonra klasik bir artrit belirtisidir. Bir saatten uzun süren sabah tutukluğu, artritten şüphelenmek için iyi bir nedendir.

Hareket zorluğu: En sevdiğiniz sandalyeden veya uzun süre tek bir pozisyonda oturduktan sonra kalkmayı zor veya ağrılı buluyorsanız, bu artritin bir uyarı işareti olabilir.

Artrit İçin Risk Faktörleri

 • Artrit ile ilişkili risk faktörleri şunları içerir:
 • Fazla kilolu/obez olmak eklemlere, özellikle kalça ve diz gibi ağırlık taşıyan eklemlere daha fazla baskı uygular.
 • Eklemlerde travma veya yaralanmalar
 • Tekrarlayan diz bükme ve çömelme alışkanlıkları
 • Sigara içmek sizi romatoid artrit geliştirme riskine sokar.
 • Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar eklemleri enfekte edebilir ve bazı artrit türlerinin gelişmesine neden olabilir.
 • Cinsiyet – Kadınların romatoid artrit geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır, öte yandan başka bir artrit türü olan gut hastalarının çoğu erkektir.
 • Genetik ve kalıtsal faktör.

Artrit Teşhisi nasıl konur?

Doktor artriti aşağıdakilere dayanarak teşhis eder:

Fizik muayene: Belirtilere dayanarak, doktorunuz etkilenen bölgelerde ağrı ve şişlik için eklemleri kapsamlı bir şekilde muayene edecektir.

Laboratuvar testleri: Yaygın olarak analiz edilen sıvılar arasında kan, idrar ve eklem sıvısı bulunur.

Görüntüleme testleri: X-ray, MRI ve CT taramaları gibi görüntüleme taramaları, eklemlerdeki hasarın boyutunu değerlendirmek için yaygın olarak kullanılır.

Artroskopi: Bu prosedür, eklem yakınındaki bir kesiden artroskop adı verilen küçük, esnek bir tüpün yerleştirilmesini içerir. Artroskop, görüntüleri eklemin içinden bir video ekranına iletir.

Artrit tedavisi

 1. İlaçlar
  NSAID’ler (steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar) ağrı ve iltihabı tedavi etmek ve eklem hasarını azaltmak için kullanılır. Bazı ilaç örnekleri şunlardır: ibuprofen, aspirin ve naproksen.

Başta ağrı ve iltihaplanma olmak üzere artrit semptomlarını yönetmek için steroidler verilir. Bu ilaçlar ayrıca semptomları yöneterek hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olur. İnflamasyonda prednizolon, betametazon ve deksametazon gibi steroidler kullanılır.

DMARD’lar (hastalığı değiştiren anti-romatizmal ilaçlar), özellikle romatoid artritli kişilerde ağrı, şişlik ve iltihabı azaltmak için kullanılır. Yaygın olarak kullanılan geleneksel DMARD’lar metotreksat, leflunomid, hidroksiklorokin ve sülfasalazin içerir.

 1. Cerrahi
  Sinovektomi, yani hasarlı eklem astarının çıkarılması, eklem sıvısının artrite neden olan şiddetli iltihaplanması durumunda da önerilir.

Eklem değiştirme tedavisi, artritik veya hasarlı bir eklemin parçalarının çıkarıldığı ve protez adı verilen metal, plastik veya seramik bir cihazla değiştirildiği cerrahi bir prosedürdür.

 1. Fizyoterapi

Eklemleri esnek ve esnek tutmak için fizyoterapi önerilir. Egzersiz, etkilenen eklem çevresindeki kasları güçlendirmeye ve daha fazla hasarı önlemeye yardımcı olabilir. Seçenekler arasında germe egzersizleri, bir dizi hareket sağlayan egzersizler, yürüme, bisiklete binme gibi düşük etkili aerobik egzersizler yer alır.

Artrit için evde bakım önerileri

Sıcak su torbalarının kullanılması

Günlük olarak eklem ağrısı ve şişlikten geçici olarak kurtulmak için sıcak su torbaları veya elektrikli ısıtma torbaları kullanılabilir.

Kilo kaybetmek

Fazla kilolu olmak artrit komplikasyonlarını artırabilir ve artrit ağrısına katkıda bulunabilir. Sağlıklı beslenme, porsiyon kontrolü, derin yağda kızartılmış gıdalardan kaçınma ve bir egzersiz rejimini takip etme gibi kademeli ve kalıcı yaşam tarzı değişiklikleri yapın.

Egzersiz

Kalkmak bile ağrılı olabilirken artrit ağrısı ile egzersiz önermek çelişkili gelebilir. Araştırmalar, egzersizin eklemlerimizde bulunan sıvıyı ısıtmaya yardımcı olduğunu ve kalınlaşmasını önlediğini göstermiştir.

Sağlıklı eklemler ve artritli insanlar için gerekli olan 3 tip egzersiz vardır. Bunlara esneklik egzersizleri, aerobik egzersizler ve güçlendirme egzersizleri dahildir. Her biri, hareket etme ve işlev görme yeteneğinizi korumada ve geliştirmede bir rol oynar.

Masaj

Uzmanlar, düzenli masajın artritin neden olduğu ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini öne sürüyorlar. Kendi başınıza uygulayabileceğiniz veya düzenli olarak bir masöz görebileceğiniz masajları öğrenmek için bir masaj terapistine danışabilirsiniz. Sızma zeytinyağı ile yapılan masaj özellikle eklem ağrılarının giderilmesinde faydalıdır.

Artrit ile Yaşamak

Artrit, hasta için sürekli bir acı kaynağı olabilir. Kronik ağrı içinde olmak yaşam kalitesini etkileyebilir. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapma çabaları, artrit olma veya artriti daha da kötüleştirme riskini azaltabilir. Kilo vermek, sigarayı bırakmak, eklemlerin yetersiz veya aşırı kullanımından vb. kaçınmak, hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilir. Artrit tedavisinin amacı ağrıyı azaltmak, eklem hasarını en aza indirmek ve işlevi geliştirmek veya desteklemektir. Tedavinin yanı sıra, fiziksel olarak aktif olmak, ağrıları ve ağrıları azaltabilir, artrit hastalarının fonksiyonlarını ve genel sağlığını iyileştirebilir. Ayrıca kalp hastalığı ve diyabet gibi diğer hastalıkları geliştirme veya yönetme riskini azaltmada yardımcı olabilir. Aktif kalmak ve aktivite seviyelerini semptomların şiddetine göre değiştirmek hastalara yardım etmede uzun bir yol kat edebilir.


Artrit almaktan nasıl kaçınabilirim?

Artrit olma riskinizi azaltmanın basit ama etkili yollarından bazıları kilo vermek (eğer fazla kiloluysa), kan şekerinizi kontrol etmek, günlük egzersiz yapmak, yaralanmaktan kaçınmak, sigarayı bırakmak, doğru duruşu korumak, sağlıklı yağlar açısından zengin yiyecekler yemektir (ör. balık) ve rutin bir önleyici kontrol yaptırın.

Artrit aniden olabilir mi?

Bir veya daha fazla eklemde ve çevresinde ağrı ve sertlik, çoğu artrit tipi için yaygın semptomlardır. Artrit tipine bağlı olarak semptomlar zamanla aniden veya kademeli olarak gelişebilir. Semptomlar gelip gidebilir veya zamanla devam edebilir.

Artrit her zaman ağrıyor mu?

Artritten kaynaklanan ağrı devam edebilir veya gelip gidebilir. Hareket halindeyken veya bir süre hareketsiz kaldıktan sonra ortaya çıkabilir. Vücudunuzun bir yerinde veya birçok yerinde ağrı hissedebilirsiniz. Eklemleriniz sert hissedebilir ve hareket etmesi zor olabilir.

Egzersiz artrite yardımcı olur mu?

Egzersiz artritli insanlar için çok önemlidir. Egzersiz, artrit ağrısını ve sertliğini hafifletmeye yardımcı olur. Gücü ve esnekliği arttırır, eklem ağrılarını azaltır ve yorgunlukla mücadeleye yardımcı olur.

Artrit insanı yorar mı?

Ancak artritin neden olduğu kontrolsüz iltihaplanma ve ağrı kesinlikle yorgunluğa katkıda bulunur. Bu nedenle, enerjinizi geri kazanmanın ilk adımı, hastalık aktivitesini kontrol altına almaktır. Ayrıca, yorgunluğunuza neden olabilecek veya daha da kötüleştirebilecek altta yatan diğer tıbbi durumları da tedavi etmeniz gerekecektir.

Oturmak artriti daha da kötüleştirir mi?

Romatoid artritin ayırt edici özelliği olan eklem sertliği, sabahları veya hareketsizlik dönemlerinden sonra daha kötü olma eğilimindedir. Bu nedenle, saatlerce masa başında oturmak gibi hareketsiz alışkanlıklar bu semptomları şiddetlendirebilir ve daha da büyük şişlik ve eklem sorunlarına yol açabilir.


Referanslar:

Heidari B. Rheumatoid Arthritis: Early diagnosis and treatment outcomes. Caspian J Intern Med. 2011 Winter;2(1):161-70.

About Arthritis.Health and Wellness. Arthritis Foundation. 

Arthritis. National Statistics. Centers for Disease Control and Prevention.October 12, 2021 

Abone Ol
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları görüntüle
Başa dön tuşu